Nemocnice zmodernizovala metabolickou JIP, pacienti dostali terasu naděje

  10:30
Po mnoha letech příprav začne ve Fakultní nemocnici v Plzni v březnu konečně proces, na jehož konci bude nový pavilon chirurgických oborů umístěný vedle porodnice na Lochotíně. Ten by měl být hotový do pěti let. V pondělí se zároveň otevře pacientům zmodernizovaná metabolická jednotka intenzivní péče.

Po otevření zmodernizované JIP bude následovat částečné vyklizení budovy nad vchodem B v lochotínském areálu, kde vznikne interní pavilon. Soustředěné zde budou 1. interní klinika, kliniky kardiologie a neurologie, z Bor se přestěhuje 2. interní klinika a oddělení klinické farmakologie.

„Na chirurgický pavilon se velmi těšíme, protože ve stávající budově už není, kam se rozšiřovat. Všechny obory, které tu jsou, mají potřebu další expanze,“ uvedl přednosta 1. interní kliniky FN Martin Matějovič.

Koncentrace obou interních klinik do jednoho místa bude mít podle něj mnoho výhod. „Odpadne transport pacientů z našeho urgentního příjmu na Bory, budeme moci sdílet personál, společně se vzdělávat,“ sdělil přednosta kliniky, jejímiž lůžky ročně projde 3500 pacientů. „Pak se nám otevřou dveře pro to, abychom tu všechno zrekonstruovali a zmodernizovali,“ dodal.

Modernizace budoucího interního pavilonu už ale začala, ve čtvrtek totiž za účasti ministra zdravotnictví Vlastimila Válka 1. interní klinika FN představila veřejnosti zrekonstruovanou metabolickou JIP, která přišla na 109 milionů, z toho 73 milionů přiteklo z fondů EU.

Terasa naděje nabízí místo stropu slunce

Válek pochválil, že investice je propracovaná do nejmenších detailů. „Jsem lékař a chtěl bych tu pracovat,“ uvedl s nadsázkou. Podle Matějoviče se jedná o nejvyšší stupeň úrovně intenzivních lůžek ve FN, kde končí ročně 400 až 500 pacientů například s život ohrožujícími infekcemi, po zástavách krevního oběhu, se selháním plic z důvodu rozsáhlých zápalů plic, pacienti s akutním selháním funkce jater, ledvin, po těžkých otravách, ale i celá řada neurologických pacientů, třeba s těžkými formami epilepsie.

„Složení pacientů pokrývá celou oblast interní medicíny, ale také psychologie, neurologie, občas jsou tu i chirurgičtí pacienti. Jediní, o které se nestaráme, jsou pacienti po polytraumatech. Od toho je tu klinika KARIM,“ uvedl Matějovič.

Zrekonstruovaná JIPka, kam první pacienti zamíří v pondělí, má modernější monitory vitálních funkcí, systémy na přesné dávkování léků, nové postele či centrální komunikační systém sledování pacientů. Pracoviště, kde pacienti pobývají v průměru mezi šesti až osmi dny, má nově i světový unikát – tak zvanou terasu naděje určenou pro pacienty, kteří tu tráví týdny či měsíce. „Když místo stropu uvidí i slunce či zahradu, budou se lépe zotavovat,“ poznamenal Matějovič.

V březnu FN začne pracovat na vyhlášení soutěže na zhotovitele chirurgického pavilonu, který přijde na více než 3,9 miliardy korun. Z toho 2,7 miliardy pokryje stát a zbytek nemocnice. „Jedná se o největší investici v historii nemocnice,“ uvedl ředitel FN Václav Šimánek.

„Soutěž na zhotovitele stavby bude trvat minimálně tři čtvrtě roku, stavět se bude minimálně tři roky, s vybavením budovy to bude čtyři roky,“ dodal. FN chce v areálu na Lochotíně postavit i infekční pavilon, kam by se měly z Bor přestěhovat infekční, plicní a kožní kliniky.