iDNES.cz

Biograf po širým nebem. Na promítání zvou hrady, zámky i pivovar

  16:48
Léto na Plzeňsku patří filmovým projekcím. Festival Finále Plzeň se sice odehraje až 23. až 28. září, ale na prázdniny jeho organizátoři připravili bohatý program nabitý skvělými snímky, které diváci uvidí na nejrůznějších netradičních místech.

Promítání filmů na náplavce | foto: Milena Sojková

K nepříliš obvyklým místům promítání patří hrady, zámky, pivovar nebo kavárna. I letos se ve spolupráci s Fakultou umění a designu Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni promítá na plzeňské náplavce.

Hlavnímu filmu vždy předchází projekce studentského snímku. První možnost, kdy promítání navštívit, bude 30. července. Na programu je nejúspěšnější snímek roku 2021 Prvok, Šampón, Tečka a Karel natáčený mimo jiné i v Plzni.

Jednoho z nejslavnějších plzeňských rodáků zpěváka Karla Gotta připomene dokument Karel.

Fanoušky Štěpána Kozuba potěší hned dva snímky – první celovečerní film oblíbené čtveřice komiků Tři Tygři ve filmu: Jackpot a Shoky & Morthy: Poslední velká akce, kde se objeví po boku Jakuba Štáfka. Příznivci sportovní tématiky mohou vybírat mezi snímky Zátopek a Poslední závod.

Projekce nových českých filmů se letos odehrají také v jedinečné atmosféře západočeských hradů a zámků. Na snímek Hádkovi s Hynkem Čermákem nebo Ondřejem Pavelkou se mohou zájemci přijít podívat 5. srpna na hrad Švihov. Komedie Prezidentka s Annou Geislerovou a Ondřejem Vetchým se zase bude promítat 12. srpna na zámku Kozel.

Když začne pršet, diváci půjdou do stodoly

Promítání se plánuje i na zámku v Horšovském Týně a nově také v nedávno zrekonstruovaném selském dvoře U Matoušů v Plzni - Bolevci. Pohádky Tajemství staré bambitky 2 a animované Myši patří do nebe se odehrají za každého počasí, v případě deště se projekce přesune ze dvora do stodoly.

„Novinkou je i promítání v našem partnerském pivovaru Purkmistr v Černicích. Pro tento prostor jsme vybrali snad nejpříhodnější snímek – Vyšehrad: Fylm,“ prozrazuje ředitelka Finále Plzeň Eva Veruňková Košařová. Komedie z fotbalového prostředí s Jakubem Štáfkem bude na programu 27. července.

Na kvalitní filmy láká i Kafe Smetanka v Plzni na Homolce. Tady budou mít diváci možnost zhlédnout slavnou francouzskou komedii Amélie z Montmartru, která se v obnovené premiéře vrací do kin po jednadvaceti letech.

Na programu je dále na jeden záběr natočený film Bod varu, který měl loni premiéru v Karlových Varech a Chlast s fenomenálním Madem Mikkelsenem, který byl vybrán mezi premiérové snímky v Cannes.

zpět na článek