O Animáničky zabojuje téměř 160 dětských a studentských snímků z 21 zemí

  8:46
Plzeňské kulturní centrum Moving Station se připravuje na největší mezinárodní soutěžní přehlídku animované tvorby dětí a studentů v České republice, festival Animánii. Startuje 16. listopadu a potrvá do neděle 19. listopadu. Návštěvníci uvidí více než 150 krátkých soutěžních snímků z celého světa, ale také celovečerní animované novinky nebo skvosty z archivů.

Největší mezinárodní soutěžní přehlídka animované tvorby dětí a studentů v České republice, festival Animánie, je už za dveřmi. Na snímku jeho ředitelka Lenka Špačková. | foto: Festival Animánie

Návštěvníci si sami budou moci také vyzkoušet animaci v některé z mnoha dílen a čeká je i game zóna počítačových her. „Letos jsme připravili opravdu velkou porci dílen a workshopů. Probíhají po celou dobu festivalu a vybrat si z nich mohou jak úplní začátečníci, kteří si chtějí animaci vyzkoušet, tak i zkušenější animátoři, kteří mají možnost dostat se jejich prostřednictvím k profesionálním technologiím,“ řekla ředitelka festivalu Animánie Lenka Špačková.

Dílny nabídnou třeba práci se světlem ve filmu, animaci písku nebo Motion Capture, technologii, která pomocí speciálního obleku pokrytého senzory převádí pohyb člověka na jeho digitální model. Na některé z dílen je třeba se předem registrovat, jiné budou volně přístupné.

O vítězích rozhodne mezinárodní porota

Filmový program zve na inspirativní celovečerní novinky pro celou rodinu. K těm patří například snímky Tonda, Slávka a kouzelné světlo, Myška a medvěd na cestách nebo Mikulášovy patálie. Představí také úspěšné snímky nastupující generace FAMU Four a Čtyřhlas, virtuální realitu v interaktivním animovaném filmu Tmání, klenoty z archivů či snímek Kunstkamera Jana Švankmajera.

Slavnostní zahájení 18. ročníku Festivalu Animánie se odehraje ve čtvrtek 16. listopadu od 19 hodin. Moderátorem bude herec Divadla ALFA Daniel Horečný a diváci se mohou těšit i na projekci krátkého filmu Pavly Baštanové O krávě. Vstup je zdarma.

Zdarma budou na festivalu každý den k vidění také bloky soutěžních krátkých filmů z celého světa. O festivalové ceny Animáničky, jejichž autorem je letos výtvarník Adam Paulus, se utká celkem 159 snímků vytvořených dětmi, mládeží a studenty do 26 let z 21 zemí. Soutěžit budou ve třech kategoriích a o vítězích rozhodne mezinárodní porota ve složení: Eva Gubčová, střihačka, dlouholetá vedoucí Ateliéru animované tvorby Filmové a televizní fakulty VŠMU v Bratislavě, tvůrkyně krátkých filmů Magdalena Hejzlarová a producent Martin Vandas.

Ceny budou uděleny 19. listopadu v 16 hodin a po ceremoniálu bude následovat projekce vítězných filmů. Své ceny rozdají i poroty dětská a studentská. Udělena bude Cena Honzy Příhody na památku dlouholetého ředitele Festivalu Animánie a Cena diváků.

Festival pořádá spolek Animánie, který se filmovou a audiovizuální výchovou zabývá celoročně. V průběhu roku pořádá workshopy, programy a semináře pro děti, studenty, pedagogy i rodiče. Ani letos proto nebude chybět pedagogický program, který všem zájemcům přiblíží, jak o filmu učit.