Pacientům plzeňské fakultní nemocnice chodí podvodné SMS. Odrazují od nástupu

  16:16
Fakultní nemocnice v Plzni řeší podvodné SMS zprávy, kterými anonym vyzývá pacienty, aby nenastupovali k plánovaným vyšetřením či výkonům. Nemocnice podala kvůli falešným zprávám podnět policii.

Fakultní nemocnice v Plzni | foto: Martin Polívka, MAFRA

Podle ředitele nemocnice Václava Šimánka přišla podvodná zpráva pacientce, která měla jít na plánované vyšetření. „V ní stálo, že se má přeobjednat. Hned jsme kontaktovali policii, která to začala řešit,“ přiblížil Šimánek.

Vedení nemocnice žádá pacienty, aby v případě, že obdrží podobnou zprávu o zrušení nástupu k hospitalizaci či k jinému výkonu nebo vyšetření ve FN Plzeň, obratem kontaktovali konkrétní nemocniční pracoviště, kde se léčí za účelem potvrzení či vyvrácení informace. 

„Průvodním znakem těchto falešných zpráv mohou být pravopisné chyby, neobvyklý slovosled či nestandardní číslo odesílatele,“ upozorňuje web fakultní nemocnice.

Ředitel nemocnice dodal, že pacientka obeslaná SMS zprávou hned kontaktovala lékařku, která uvedla, že jí nemocnice nic neposílala. Pacientka nakonec nemocnici poskytla SMS zprávu a nemocnice jí postoupila policii.

Šimánek upozornil i na to, že kvůli covid-19 nemocnice zatím žádnou plánovanou péči neomezovala, pouze v bývalé vojenské nemocnici vyhradila zhruba 50 lůžek pro covid pozitivní pacienty. 

Na otázku, jestli někdo zevnitř nemocnice stáhl nějaká data a zneužívá je, odpověděl, že o tom nic neví. „Vyzýváme návštěvníky FN Plzeň, aby věnovali této informaci pozornost, rozesílání podvodných sms může ohrozit zdraví našich pacientů,“ stojí dále v oznámení na webu nemocnice.

Mluvčí krajských policistů Markéta Fialová uvedla, že se případem zabývají kriminalisté.

Autor: