iDNES.cz

Plzeňská nemocnice buduje psychiatrii, chce se rozšířit i o chirurgii

  9:22
Stavební práce v lochotínském pavilonu Fakultní nemocnice v Plzni, kde se nyní modernizuje urgentní příjem a buduje nová psychiatrie, by měly pokračovat dalších několik let. Nemocnice chce postavit také pavilon chirurgických oborů se 450 lůžky.

Stavební práce u Fakultní nemocnici v Plzni na Lochotíně jen tak neskončí. Nyní se buduje nový pavilon psychiatrie. V plánu je také pavilon chirurgických oborů. (9. 1. 2019) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Fakultní nemocnice v Plzni (FN) už vybrala zpracovatele projektové dokumentace na nový pavilon chirurgických oborů za dvě miliardy korun. „Pokud vše půjde dobře, měla by mít nemocnice projekty hotové ještě letos a připraví výběrové řízení na zhotovitele stavby se 450 lůžky,“ uvedl ředitel nemocnice Václav Šimánek.

Od roku 2015 je stavba pavilonu chirurgie na seznamu strategických investic vlády. Hotová by měla být do roku 2023 a bude v ní chirurgie, ortopedie, neurochirurgie, urologie a ARO.

Na dvanáctipatrový pavilon byla zpracována funkčně dispoziční technická studie. Zpracovala ji firma K4, která pracovala i na podkladech pro onkologický pavilon fakultní nemocnice.

„Ke konci roku jsme finišovali soutěž na zpracovatele projektové dokumentace. Když všechno dobře dopadne, mohlo by se na konci ledna začít kreslit,“ řekl Šimánek s tím, že projekt by měl rád na stole letos. Náklady na zpracování projektu budou kolem 90 milionů korun. Z dvoumiliardových nákladů stát zaplatí 70 procent, zbytek uhradí nemocnice.

Kromě přípravných prací na stavbu chirurgie letos nemocnice pokračuje se stavbou psychiatrické kliniky, která má být dokončená příští rok a která bude z větší části hrazená z dotace EU. Pacienti, kteří přicházejí například vchodem A, už mohou z oken pozorovat průběh prací.

Čtyřpatrová stavba bude navazovat na tuto nejstarší budovu, se vchodem A bude propojená mostem. Pacientům, kterých přibývá, by měla přinést větší komfort. „Nyní máme 74 lůžek, v novém pavilonu jich bude 90,“ přiblížil již dříve přednosta psychiatrické kliniky Jan Vevera.

Hlavní změnou ale podle něj bude více stacionářů, díky kterým by pacienti neměli v nemocnici trávit tolik času a přitom dostanou stejný podíl léčby.

„Mnohem dříve je budeme odesílat domů, ale jen na večery. Během dne je budeme nadále léčit ve stacionářích,“ sdělil Vevera. „Šlo nám o co největší rozšíření ambulantního provozu,“ sdělil Šimánek. Součástí ambulantního traktu budou i dílny pro arte a muzikoterapii.

Nemocnice letos v dubnu také dokončí stomilionovou rekonstrukci centrálního příjmu, na kterou také získala dotaci. Přinese větší komfort pro pacienty i zdravotníky, jiný systém rozřazování a ošetřování nemocných podle závažnosti jejich zdravotního stavu a zkrácení čekací doby na ošetření.

Nově vznikne už v příjmu akutní zóna s 13 observačními lůžky, na kterých bude možné monitorovat pacientův stav.

Více než roční rekonstrukce přijde na sto milionů korun. „Bude to unikátní v tom, že pacient, který bude přicházet, bude ošetřován podle naléhavosti. Bude to etapové ošetřování,“ řekl Šimánek.

Nemocnice má nyní takzvanou emergency pro pacienty v bezprostředním ohrožení života. Pak jsou standardní ambulance. Lidé v nich čekají na ošetření, když ale mají problém na pomezí více oborů, musejí mnohdy přečkat u různých ambulancí v několika frontách. „A to je špatně. Jde nám o to dát určitý prvek mezi emergency a akutní ambulanci,“ uvedl ředitel.

Vznikne tak recepce, ve které bude sestra pod dozorem lékaře urgentního příjmu třídit pacienty podle naléhavosti a volat k nim příslušné odborníky. Ti pak rozhodnou buď o ambulantním ošetření, nebo hospitalizaci.

Pokud bude mít pacient problém na pomezí oborů, specialisté si ho osobně i s veškerou dokumentací předají, a nemocný tak nebude muset čekat před několika ambulancemi jako dosud. Na urgentním příjmu bude pracovat lékař intenzivista, který bude akutního pacienta monitorovat a bude řídit tým.

„Dále tam budou k dispozici dva chirurgové, dva internisté, jeden kardiolog a jeden traumatolog,“ řekl Šimánek.

Takový systém urgentní péče a třídění pacientů je podle něj jen v Brně Bohunicích. „Funguje to tam velice dobře, nejsou zácpy, lidé nečekají zbytečně dlouho v čekárnách,“ dodal.

Centrálním příjmem lochotínské části fakultní nemocnice projde ročně přes 40 tisíc pacientů.

zpět na článek