iDNES.cz

Covid vyšel fakultní nemocnici hodně draho, ztráta dosáhla půl miliardy

  16:50
Ztráta Fakultní nemocnice v Plzni v souvislosti s epidemií covidu-19 dosáhla zhruba půl miliardy korun. Nejvyšší položkou v nákladech byly odměny pro zaměstnance, více peněz šlo i na ochranné pomůcky. Vyšší výdaje pokračují i nyní, ve středu nemocnice znovu otevřela mobilní odběrové místo pro testování.

Fakultní nemocnice v Plzni spočítala covidové ztráty. Od středy opět otevřela mobilní odběrové místo pro testování. | foto: Martin Polívka, MF DNES

„Naši ekonomové spočítali, že ztráty za období březen až červen činí zhruba 500 milionů korun. Díky schválení v současnosti platné kompenzační vyhlášky je ale stabilita provozu nemocnice zajištěna,“ uvedl ředitel Fakultní nemocnice (FN) Plzeň Václav Šimánek.

Výši epidemických výdajů vyčíslil ekonomický náměstek FN Viktor Wendler na zhruba 40 milionů korun. Nemocnice totiž pracovala v režimu utlumeného provozu a nevykázala přímo hrazené výkony za zhruba 20 milionů korun.

„Další přímou ztrátou jsou platby cizinců a samoplátců, nižší zisky o dva miliony korun zaznamenaly nemocniční lékárny, o 800 tisíc korun nemocnice přišla kvůli nižším výnosům z parkování,“ sdělil Wendler.

Kolem jednoho milionu navíc nemocnice zaplatila za větší objem úklidových prací. Vysoké ceny ochranných pomůcek a jejich vyšší spotřeba přinesly výdaje ve výši deseti milionů korun.

„Musíme započítat i investice do přístrojového vybavení potřebného pro covidové pacienty, jako byly ventilátory či ultramobilní sonografy. Výdaje na ně přesáhly šest milionů korun,“ přiblížil Wendler.

Největší výdajovou položkou prvního pololetí byly covidové odměny. Ty včetně odvodů zaměstnavatele dosáhly 73 milionů korun.

Se zvýšenými výdaji kvůli covidu-19 nemocnice počítá i nadále. Mobilní odběrové místo na vyšetření koronaviru pro pěší i motorizované klienty je od středečního rána opět v provozu. Nachází se v areálu bývalé vojenské nemocnice v Plzni na Borech.

Odběr zde provádí sestra přes otevřené okénko vozu, pěší zamíří k dalšímu mobilnímu stanu. Původní odběrové místo na Infekční klinice ukončilo provoz.

Covid-19 ve fakultní nemocnici

  • 445 - počet hospitalizovaných pacientů s podezřením na covid-19
  • 70 - počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19
  • 66 let - průměrný věk hospitalizovaného pacienta
  • 22 pacientů bylo starších 80 let
  • 87 procent pacientů bylo starších 50 let
  • 16 dnů - průměrná doba hospitalizace pozitivního pacienta
  • 14 669 provedených odběrů
  • 10 879 přijatých telefonních hovorů od veřejnosti na covid-19 na Infekční klinice

„Kvůli zvýšenému výskytu pozitivních pacientů a nárůstu poptávky po testování od samoplátců připravilo vedení fakultní nemocnice strategii postupného zvyšování kapacity odběrů i vyšetření tak, jak bude nezbytné s ohledem na vývoj pandemické situace. V těchto dnech provádíme zhruba sto testů denně, od 1. září budeme připraveni realizovat až tisíc odběrů a vyšetření každý den,“ přiblížil Šimánek.

Odběry pro samoplátce se provádějí po objednání přes online formulář umístěný na webu nemocnice. Objednaný klient se pak dostaví ve stanovený termín na recepci oddělení příjmu v přízemí pavilonu 22 FN Bory, kde test v ceně 1 756 korun zaplatí. Platba je z epidemiologických důvodů možná pouze kartou.

S dokladem o zaplacení odchází klient do odběrového stanu. Zájemce o test nesmí být v karanténě, podmínkou je to, že v poslední době neměl rizikový kontakt s pozitivní osobou.

Výsledek testu dostane samoplátce e-mailem nebo bude připraven k osobnímu vyzvednutí v odběrovém místě, ve lhůtě 48 hodin po odběru.

Klient, odeslaný na doporučení Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje nebo praktického lékaře, se na odběrové místo dostaví v čase zaslaném e-mailem nebo SMS. Výsledky se testovaný dozví od krajské hygieny.

Odběrové mobilní místo je v provozu od pondělí do soboty od 7 do 12 hodin.

zpět na článek