Policie opět vyšetřuje fámu o únosech dětí, podezření sdělila dvěma mužům

  15:52
Kriminalisté sdělili podezření dvěma mužům v souvislosti se lživou zprávou, že Ukrajinci unášejí v Rokycanech romské děti. Jeden z dvojice tento příspěvek uveřejnil na sociální síti, druhý na něj pak reagoval burcujícím komentářem vyzývající k násilí proti cizincům.

Ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanovápro iDNES.cz

Dezinformace se na internetu objevila letos v červenci. „Občané České republiky, dávejte si pozor na své malé děti, Ukrajinci unáší děti. Jeden z posledních případů se stal v Rokycanech, dítě se mu vyškublo z ruky a uteklo. Na celou věc upozornil Vietnamec, který to viděl před Večerkou. Prosím sdílejte,“ stálo ve lživé zprávě uveřejněné na Facebooku.

Případem se po upozornění uživatelů platformy začali zabývat kriminalisté a ihned vyvrátili, že by k nějakému únosu došlo.

Následně kriminalisté dospěli k závěru, že se o trestný čin šíření poplašné zprávy nejednalo a autory příspěvku ve věku 68 a 32 let z ničeho neobvinili. Text po upozornění z internetu s omluvou stáhli.

Šířili lživé zprávy o únosech romských dětí Ukrajinci, policie je stíhat nebude

Na případu však kriminalisté nadále pracovali. U staršího muže kauzu odložili, ale mladšímu uživateli sociální sítě v těchto dnech sdělili ve zkráceném řízení podezření, ze spáchání přečinů šíření poplašné zprávy a podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, uvedla dnes policejní mluvčí Dagmar Brožová. Z druhého přečinu je podezřelý také další, šestatřicetiletý muž.

„Protiprávního jednání se měli dopustit, když mladší z mužů na sociální síti umístil a zveřejnil pod svůj profil na základě svých domněnek, neověřených a nepodložených informací příspěvek mířený proti zde žijícím cizincům,“ popsala mluvčí.

Starší muž pak na svém profilu na tento příspěvek reagoval a napsal pod něj komentář, ve kterém nabádal k násilí proti těmto cizincům.

Policie prověřovala údajné napadení Ukrajince v Novém Bydžově (30. 7. 2023)

Autor: