iDNES.cz

Elektronické recepty vyženou doktory z pohraničí, obává se lékařka

  18:16
Zbytečná komplikace a zvýšení administrativní zátěže, kvůli které se budou hromadit pacienti v lékárnách. Tak vidí plánované zavedení takzvaných e-receptů od ledna 2018 lékaři v Plzeňském kraji i jejich kolegové z České stomatologické komory.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Podle šéfa České stomatologické komory (ČSK) Romana Šmuclera je administrativní zátěž ve stomatologii už nyní v miliardách korun, které ve finále hradí pacient. Způsob, jakým jsou e-recepty připraveny, kritizuje i Česká lékařská komora. Ta chce, aby nová Poslanecká sněmovna co nejdříve zvážila odklad povinného elektronického receptu a aby poslanci k rozhodnutí využili třeba také institut legislativní nouze.

Prezident ČSK Šmucler uvedl, že zubaři vydávají receptů tak málo, že se jim částkou 1,70 Kč, kterou poskytují zdravotní pojišťovny, neuhradí náklady na pořízení eReceptů. „Hrazení tedy bude ve výsledku na pacientovi,“ uvedl Šmucler.

Povinnost vydávat elektronické recepty budou mít od začátku příštího roku všichni lékaři. Ti původně oceňovali možnost nahlédnutí do seznamu léků, které má pacient předepsané od všech lékařů. To ale nakonec nebude možné.

„E-recept budeme vystavovat tak, že ho nejdříve vytiskneme a pak pošleme do centrálního úložiště receptů,“ popsala klatovská praktická lékařka Alena Štáhlichová. Problém podle ní nastane v době, kdy jí nepůjde internet.

„V lékárně kousek od mé ordinace pacient na recept léky nedostane, když nepůjde internet. Pokud nebude v centrálním úložišti, nevydají mu ho. A co když mi nepůjde internet třeba dva dny nebo týden?“ ptá se lékařka a diví se, proč vedle sebe nemohou existovat obě varianty - papírový i elektronický recept.

Navíc se podle ní zvýší administrativní zátěž i doba strávená koukáním do monitoru počítače. „Místo klasického kliknutí na vytisknutí receptu budeme klikat ještě kvůli odeslání do centrálního úložiště receptů. Ono to sice vypadá na pár vteřin, ale kolegové si s tím dali práci a zjistili, že za den tímto klikáním ztratíme klidně i tři čtvrtě hodiny až hodinu. Důsledkem bude delší čekání pacientů,“ vysvětlila Štáhlichová.

E-recepty zhorší problémy s počtem ordinací v pohraničí

Podle ní také e-recept ještě zhorší problémy s počtem ordinací v pohraničí. „Tam fungují hlavně lékaři v seniorském věku a to nejsou příznivci elektronizace,“ popsala lékařka. „Málokterý lékař chce jít do Podkrkonoší, Krušných Hor, na Šumavu. Když tam někdo pracovat chce, vyžene ho e-recept,“ dodala.

Šéf Sdružení praktických lékařů v Plzeňském kraji Michael Dimitrov si posteskl nad tím, že lékařům šlo o to, aby se prostřednictvím e-receptu mohli podívat, co pacient dostává za léky od specialistů, ať už z důvodů medicínských, ekonomických nebo kvůli sledování vzájemné interakce léků. To ale systém neposkytuje kvůli možným problémům vyplývajícím ze sdílení citlivých dat pacientů.

Jiří Fojtík, ředitel polikliniky Agel v Plzni, která elektronické recepty již používá, podotkl, že je naivní myslet si, že v oblasti předepisování léků může dojít k plošnému sdílení těchto dat.

„Mezinárodní úmluva o biomedicíně říká, že nikoli prospěch pacienta, ale jeho vůle je pro lékaře nejvyšším příkazem. Pacient si může rozhodnout, že si nepřeje, aby komukoli sděloval data o něm samém,“ uvedl Fojtík. „To by někdo musel vypracovat systém, kde by se vyplňoval účel, proč se na citlivá zdravotnická data někdo dívá a nejspíš by tam stejně musel fungovat systém souhlasu pacienta,“ podotkl Fojtík.

zpět na článek