Žalobkyně zrušila obvinění lyžaře za smrtelnou srážku s Emilem Kintzlem

  10:10
Okresní státní zastupitelství v Klatovech zrušilo trestní stíhání dvaapadesátiletého muže obviněného z usmrcení z nedbalosti. Podle policie se v březnu na sjezdovce v Kašperských Horách srazil se známým propagátorem Šumavy Emilem Kintzlem. Osmaosmdesátiletý senior následkům zranění podlehl.

Informaci o zrušení stíhání potvrdila šéfka klatovských žalobců Jiřina Vítovcová.

„Dozorová státní zástupkyně po přezkoumání usnesení o zahájení trestního stíhání pro usmrcení z nedbalosti dospěla k závěru, že rozhodnutí policie bylo předčasné. Je zapotřebí doplnit dokazování, zejména pak odstranit některé nejasnosti ve znaleckém posudku,“ upřesnila pro MF DNES Vítovcová.

Podle znalce mladší z lyžařů důsledně nesledoval situaci a včas nezareagoval na druhého lyžaře, který přejížděl šikmo svahem, čímž porušil tři pravidla vydaná Mezinárodní lyžařskou federací FIS a došlo k bočnímu nárazu a pádu obou mužů.

Emil Kintzl si vánoční svátky bez sněhu a lyží nedovede představit.

Emil Kintzl utrpěl zranění, se kterým byl leteckou záchrannou službou transportován do nemocnice. Tam o dva dny později zemřel.

„Vzhledem k poměrně nízkému provozu na sjezdové trati obviněný nestačil během své jízdy včas rozpoznat situaci před sebou a včas změnit směr jízdy, aby měl dostatek času zabránit střetu s poškozeným, který neočekávaně přešel z oblouků po straně sjezdovky do jízdy šikmo svahem,“ konstatoval pro Novinky.cz znalec.

Zároveň ale uvedl, že obviněný muž nejel nijak rychle či riskantně. Do posudku znalec také napsal, že svůj podíl viny na nehodě má i zemřelý lyžař.

„Za příčinu střetu lze i považovat nestandardní způsob jízdy poškozeného, který přešel náhle z krátkých oblouků k přímé jízdě napříč sjezdovkou,“ upozornil znalec.

Emil Kintzl byl legendárním propagátorem a znalcem Šumavy. Byl učitelem, autorem několika knih, neúnavným organizátorem sportovních a dalších akcí. Věnoval se lyžování a turistice.

Podle jeho přátel byl do poslední chvíle v plné síle, přestože 23. února oslavil už 88. narozeniny. K tragické srážce došlo jen o několik dní později.

Autor: