Ekologové vyhráli spor, drůbežárna musí snížit počet nosnic v klecích

  15:16
Sdružení Děti Země vyhrálo letitý soudní spor s drůbežárnou ve Velkém Malahově na Domažlicku. Obě strany původně uzavřely smlouvu, že na farmě bude maximálně 210 tisíc nosnic. Firma ale postavila druhou halu a tím se počet zdvojnásobil. Podle rozsudku plzeňského krajského soudu musí drůbežárna do roka počet slepic v klecích snížit.

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Díky rozsudku bude ukončen otřesný způsob chovu více než dvou set tisíc slepic v klecích. Zmenšení velkochovu na původní poloviční velikost povede také ke snížení zátěže životního prostředí. Navíc se nám podařilo ubránit obecný princip, že smlouvy se musejí dodržovat,“ komentoval výsledek soudního sporu Martin Hyťha z Dětí Země.

Společnost Česká drůbež se odmítla k pravomocnému rozsudku vyjádřit. Může ještě proti němu podat dovolání k Nejvyššímu soudu. To však nemá odkladný účinek. Povinnost snížit do roka kapacitu farmy na polovinu je již nyní závazná.

Česká drůbež a sdružení v roce 2003 ukončily mnohaletý spor o výstavbu velkodrůbežáren na Domažlicku podpisem kompromisních smluv. V nich se Česká drůbež zavázala, že kapacita nosnic ve Velkém Malahově nepřekročí 210 tisíc.

Zároveň přislíbila, že nebude na území domažlického okresu usilovat o výstavbu a provozování dalších farem. Přesto další halu ještě tentýž rok postavila.

Ekologové proto podali na Českou drůbež žalobu. Okresní soud v Domažlicích, který se kauzou zabýval jako první, uznal žalobu jako oprávněnou a nařídil, aby firma snížila kapacitu ve Velkém Malahově na 210 tisíc nosnic. Firma se ale odvolala.

Ekologové: soud potvrdil, že smlouvy se musejí dodržovat

Odvolací Krajský soud v Plzni naopak žalobu zamítl s tím, že je šikanózní. Tvrdil, že zájem organizace není chránit zvířata ani životní prostředí, ale jen poškodit Českou drůbež.

Kauza se dostala až k Nejvyššímu soudu, který případ vrátil k novému projednání do Plzně. Krajský soud rozhodl podruhé a žalobu ekologů opět zamítl.

Scénář se opakoval ještě jednou, kdy Nejvyšší soud vrátil kauzu opět do Plzně. Krajský soud vydal na konci loňského roku třetí definitivní rozsudek, který potvrzuje verdikt okresního soudu.

Autor: