iDNES.cz

Specialisté s drony drží pohotovost, zaměstnávají je teď hlavně požáry

  15:38
Na roztrhání jsou v poslední době lidé, kteří mají ve Správě informačních technologií města Plzně na starost akce s drony. Své služby totiž nabízejí policistům, záchranářům i hasičům a ti o ně mají značný zájem, který stále roste. S pomocí zástupců skupiny Drony SIT se hledají ztracení lidé, mapují požáry nebo dokumentují dopravní nehody. V posledních týdnech pomáhají bojovat zejména s plameny.

Plzeňské drony se jako první v České republice staly součástí Integrovaného záchranného systému. Budou pomáhat například při požárech, nehodách, povodních. (1. 11. 2019) | foto: Petr Eret, MF DNES

Obsluha dronů kvůli poptávce po jejich službách drží pohotovost už 24 hodin denně. V případě potřeby pak dokážou být velmi rychlí a na místě zásahu bývají leckdy mezi prvními.

Letos v létě musejí zasahovat výrazně častěji, protože v důsledku horkého a suchého počasí je víc požárů. Zásadním nástrojem v boji s plameny je termovize.

Lidé z Drony SIT se stali platnou součástí složek IZS. V poslední době často vyrážejí k požárům. Na snímku je zachycen požár v Úhercích na Plzeňsku, jak ho viděla termokamera.

„Sucho, shoda nešťastných okolností, ale také nezodpovědné chování v přírodě přináší často dramatické následky v podobě nebezpečných požárů. To, že se situace vyostřuje, pociťujeme právě i prostřednictvím zvyšující se četnosti výjezdů našich kolegů z Drony Správy informačních technologií města Plzně (SIT),“ řekl primátor Plzně Pavel Šindelář.

Podle něho se lidé z Drony SIT za poslední roky stali platnou součástí integrovaného záchranného systému. „I díky nim se daří efektivněji chránit majetek, a hlavně lidské zdraví,“ tvrdí primátor.

S plameny bojují pomocí termovize

Ředitel SIT Luděk Šantora upozornil, že jenom za první pololetí letošního roku lidé z jeho organizace vyráželi k více případům než za celý loňský rok. „Kolegové drží pohotovosti. Část týmu zůstává na základně, aby mohl plnit svoje běžné povinnosti, ostatní jsou připraveni vyrazit v každou denní i noční hodinu do terénu,“ vysvětlil.

„Vyráželi jsme například na noční výjezd k požáru lesa do Úherců, kde jsme pomocí termovize hledali ohniska požáru a monitorovali terén, zda se plameny nešíří dál, a k tomu jsme měřili zasažené území. U Žinkov jsme měli za úkol kontrolovat okolí již uhašeného pole, které vzplálo od kombajnu, aby se požár nerozšířil do lesního porostu,“ popsal některé z posledních zásahů Josef Navrátil, který je pilotem a programátorem Drony SIT.

Připomenul i akci, kdy k požáru lesa u Blížejova na Domažlicku lidi s drony povolali hasiči hlavně kvůli špatně přístupnému terénu, aby díky obrazu z výšky získali potřebný přehled o situaci.

Hasiči oceňují, že zástupci Drony SIT jsou schopni být na místě akce velmi rychle. „V některých případech rychleji než vrtulník. To je zásadní zvláště u pátrání po pohřešovaných osobách,“ uvedl Michal Holeček z Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje.

Zdůraznil, že využití dronu představuje významnou podporu pro velitele jednotek při zásazích, protože jim nabízí jiný úhel pohledu na místo události a lepší přehled o situaci.

Přibylo výjezdů k dopravním nehodám

Drony se využívají také u vážných dopravních nehod, tam jsou schopné podrobně nasnímat oblast nehody, a policisté tak získávají informace pro vyšetřování události.

„Bohužel jsme museli v závěru července vyjíždět i ke smrtelným nehodám. Tento typ zásahů je samozřejmě i pro nás velmi obtížný. Řešili jsme také pátrání po pohřešované osobě. To mělo naštěstí dobrý konec,“ doplnil Josef Navrátil.

Plzeňští dronaři, kteří byli v České republice průkopníky spolupráce bezpilotních letounů s integrovaným záchranným systémem, jsou formálně speciálním družstvem Sboru dobrovolných hasičů Plzeň – Litice. To jim dává například možnost využívat modré majáky, a dostat se tak co nejrychleji na místo určení.

Podle ředitele SIT Luďka Šantory počet požadavků na použití dronů ze strany zástupců bezpečnostních složek roste trvale. Výrazně podle něho přibylo výjezdů spojených s mapováním dopravních nehod. Kvůli velké poptávce už byl tým Drony SIT posílený o dva lidi, celkem jich je šest.

„Na podzim to chceme vyhodnotit a případně zvážit, zde budeme počet ještě navyšovat,“ uvedl Šantora.

Šéf SIT připomenul i celkem kuriózní případ využití dronů. „Když se prováděl odlov divokých prasat v oblasti Valchy, tak se s pomocí dronu a termovize zjišťovalo, kde zvířata jsou. Přitom byli v lokalitě objeveni tři bezdomovci a tím se včas předešlo riziku jejich úrazu,“ konstatoval.

zpět na článek