Muž zkolaboval v podchodu zřejmě po fentanylu, je padesátkrát silnější než heroin

  15:38
Strážníci a záchranáři zachraňovali v pondělí muže, který zkolaboval v podchodu u centrálního autobusového nádraží v Plzni. Byl v bezvědomí. Podle svědka si muž vzal drogu fentanyl. Ta je padesátkrát silnější než heroin.

Na čtyřiačtyřicetiletého muže v bezvědomí upozornila kolemjdoucí strážníky, kteří zrovna byli s revizory Plzeňských městských dopravních podniků v Husově ulici před nádražím. Bylo po třetí hodině odpoledne.

„Strážníci se k místu okamžitě rozeběhli. U postiženého se v tu dobu nacházeli další dva muži a jeden právě hovořil s operátorkou rychlé záchranné služby,“ uvedla mluvčí plzeňských strážníků Jana Pužmanová.

Stokrát silnější než morfin, žena zemřela po užití náplasti s fentanylem

Strážníci na nic nečekali a po ověření životních funkcí zahájili okamžitou resuscitaci. Zatímco jeden prováděl masáž srdce, druhý do telefonu operátorce popisoval situaci.

Strážníky pak v oživování vystřídali záchranáři. Muže se jim podařilo stabilizovat a při vědomí ho sanitka odvezla do nemocnice.

Podle svědka muž zkolaboval po užití fentanylu.

Co je fentanyl

Fentanyl patří do skupiny syntetických opioidů. Působí podobně jako morfin, tedy s analgetickým efektem. Oproti morfinu je ale 80 až 100krát účinnější, v porovnání s heroinem pak zhruba 40 až 50krát silnější. Původně se fentanyl využíval ve zdravotnictví jako analgetikum či na podporu anestezie. Pro potlačení chronické bolesti se podává ve formě náplastí, které zneužívají narkomani právě pro jeho podobnost s heroinem.

Autor: