Dozorce si během nemocenské přivydělával ve skladu, soud ho zprostil obžaloby

  11:16
Plzeňský okresní soud zprostil obžaloby z podvodu dozorce z plzeňské věznice. Žalobce jej viní z toho, že si v pracovní neschopnosti přivydělával jako skladník. Muž od počátku vinu odmítá.

Dozorce Petr H. u Okresního soudu Plzeň-město. Čelí obvinění z podvodu. (24. července 2023) | foto: Petr Ježek, MF DNES

„Chtěl bych se omluvit vedení Vězeňské služby a věznice, že jsem v průběhu pracovní neschopnosti chodil do druhé práce, ale v té době jsem byl skutečně nemocným,“ řekl dnes u soudu dozorce Petr H. s tím, že se ale cítí nevinen.

Podle soudu dozorce jednal v řadě ohledů protiprávně. „Vykonával výdělečnou činnost bez souhlasu zaměstnavatele. V době pracovní neschopnosti nedodržoval léčebný režim. Jasně bylo prokázáno, kdy byla vystavená pracovní neschopnost a kdy odpracoval směny ve skladu. To je těžko zpochybnitelné. Pro mě bylo ale důležité svědectví lékaře, ze kterého jsem měl pocit, že pochybuje o zdravotním stavu obžalovaného. Nicméně jednoznačně zdravotní problémy obžalovaného nevyvrátil,“ odůvodnil zprošťující rozsudek soudce.

Verdikt není pravomocný. Státní zástupce si ponechal lhůtu pro případné odvolání, dozorce se lhůty na místě vzdal.

Dozorce si během nemocenské přivydělával jako skladník, soudí ho za podvod

V roce 2022 a před více než třemi roky byl dozorce několik týdnů v pracovní neschopnosti kvůli bolestem zad a závratím. Do služby ve věznici nechodil, v době nemoci dostával stoprocentní náhradu mzdy. Nemoc mu ale nebránila, aby si v té samé době vydělával ještě v druhé práci, o které ředitel věznice nevěděl. Byl skladníkem ve velkém e-shopu v Plzni.

V době, kdy byl doma na nemocenské, tam odpracoval desítky nočních směn. „Chtěl jsem ředitele požádat o povolení k druhé práci, ale nějak jsem to nestihl. Bylo to moje pochybení, v krátké době se ve věznici měnili tři ředitelé. Je to veřejné tajemství, že do práce jinam chodí i tři čtvrtiny kluků z věznice,“ prohlásil 44letý muž.

Státní zástupce dozorce viní, že při měsíční pracovní neschopnosti v srpnu a září 2020, kdy byl doma kvůli bolestem zad, chodil dělat do skladu.

„Odpracoval 11 směn po 7,5 hodinách jako operátor ve skladu. Vykonával práce související s manuální kompletací balíků a manuální práce připravených kontejnerů. V době pracovní neschopnosti chodil k ošetřujícímu lékaři a tvrdil mu, že se jeho stav nezlepšuje,“ popsal první případ státní zástupce Roman Šustáček.

Předloni byl dozorce v pracovní neschopnosti 2,5 měsíce s bolestmi hlavy a závratěmi. „V té době ve skladu odpracoval 42 směn, při kterých manipuloval s balíky, vozíky a materiálem,“ uvedl státní zástupce.

Podle obžaloby si dozorce neoprávněně nárokoval náhradu mzdy v době nemoci v částce přesahující 100 tisíc korun.

Žalobce pro dozorce navrhoval za podvod podmínku a peněžitý trest a zároveň nahradit škodu zaměstnavateli. Podle něj muž simuloval.

Úmysl nebyl prokázán, tvrdí obhájce

„Jsem překvapen řečí státního zástupce, že obžalovaný simuloval. Podle zdravotní dokumentace má klient problémy s páteří dlouhodobě a lékař prohlásil, že nebyl schopen vykonávat službu. Lékař mu předepsal psychofarmaka, která se neslučují s výkonem dozorce,“ rozporoval obhájce. Podle něj úmysl nebyl prokázán a navrhoval muže zprostit obvinění.

Petr H. soudci vysvětloval, že problémy se zády má od roku 2012 a kvůli závratím už v roce 2014 musel předčasně ukončit rehabilitace. „Na bolesti hlavy mi nic nezabíralo. Kvůli nim jsem zkolaboval ve službě. Byly to ataky, trvaly od sekund až po dva dny, neměl jsem je furt. Proč jsem předloni marodil tak dlouho? Dlouho se čekalo na vyšetření u odborných lékařů,“ vysvětloval obžalovaný.

Recidivista ve vězení opět napadl a pokousal dozorce, teď vyvázl s podmínkou

Souzený uvedl, že kdyby byl pod prášky, službu dozorce by nemusel zvládnout. „Do věznice bych v takovém stavu nemohl, tam bych ohrozil bezpečnost věznice i kolegů. Ve skladu tohle nikdo nekontroloval. Když jsem se nadopoval prášky, zvládal jsem to tam, dělal jsem lehkou práci. Vzal jsem skener, načetl dvě tři věci, které v regálu zůstaly, a dal je jinam, aby místo bylo prázdné pro ostatní. Za celou noc jsem nachodil tak sedm nebo osm kilometrů,“ prohlásil muž.

Dozorcův praktický lékař řekl, že kdyby věděl i o dalších zaměstnáních dozorce, vystavil by mu pracovní neschopnost do všech.

V roce 2020 byl dozorce doma s bolestmi zad. „Měl nařízený klidový režim. Když to pacient zvládne, může na rozumnou procházku, tak 200 nebo 300 metrů, ale určitě ne pět kilometrů,“ prohlásil lékař. Podotkl, že když se před něj někdo postaví, nedokáže říct, jestli jej záda skutečně bolí tak, jak mu tvrdí. Stejné je to s bolestmi hlavy a závratěmi. „Nejsem detektor lži,“ podotkl lékař.

24. července 2023

Autor: