Tvrdý střet vedení Plzně se starostou městského obvodu o vodu pro Bolevák

  16:46
Tvrdý střet mezi vedením Plzně a starostou městského obvodu Plzeň-Malesice Alešem Tolarem ze STAN přineslo páteční oficiální zprovoznění systému na doplnění vody do vysychajícího rybníka Bolevák přečištěnou vodou z Berounky. Tolar na Facebooku ještě ten den zveřejnil text s titulkem: Proč nám lžou? V něm uvedl, že pro předvedení systému byla použita pitná voda z vodovodu. Vedení města to označilo za lež.

Přečištěná voda z Berounky začala téct do vysychajícího rekreačního rybníka Bolevák v Plzni. (16. 9. 2022) | foto: Město Plzeň

Vedení města vyzvalo Aleše Tolara k omluvě za šíření nepravdivé informace a ke stažení jeho textu ze sociální sítě. Zástupci města, Vodárny Plzeň i firem, které se na vybudování systému podílely, zdůraznili, že při páteční akci byla použita vyčištěná voda z Berounky, která byla v zásobníku systému.

Použití vody přímo z řeky nebylo možné, protože byla v důsledku dešťů zkalená. Představitelé města o této skutečnosti veřejně informovali při páteční akci.

Kandidát na primátora Plzně za hnutí Starostové a nezávislí Aleš Tolar. (12. 8. 2022)

Primátor Plzně Pavel Šindelář z ODS řekl, že pokud se Tolar neomluví a sporný text neodstraní, město připraví podklady pro podání občanskoprávní žaloby.

Starosta Tolar v reakci na to sdělil, že si stojí za tvrzením, že byla při slavnostním zprovoznění napouštěcího systému použita pitná voda. Viděl za tím lež motivovanou blížícími se volbami a snahou o prezentaci koalice SPOLU.

Plzeň začala doplňovat Bolevecký rybník vyčištěnou vodou z Berounky. Součástí projektu je úpravna vody v nedaleké čistírně odpadních vod. (16. 9. 2022)

Použití pitné vody nicméně odmítli zástupci Vodárny Plzeň i společnosti ENVI-PUR, která se na vybudování systému podílela.

„Zkoušky technologie úpravny vody pro Velký bolevecký rybník probíhaly pod vedením dodavatele technologického vystrojení, firmy ENVI-PUR, a to v úterý 13. září a ve středu 14. září. Během těchto zkoušek byla upravena voda z řeky Berounky a naplněna akumulační nádrž o objemu 15 metrů krychlových. Testováno bylo i čerpání do Velkého boleveckého rybníka. Od čtvrtka 15. září došlo z důvodu dlouhotrvajících dešťů k zakalení řeky Berounky a překročení povoleného limitu zákalu, při kterém je technologie z bezpečnostních důvodů odstavena,“ uvedl technický ředitel Vodárny Plzeň Josef Máca.

V pátek tak podle jeho vyjádření technologie nemohla být spuštěna, ale do Boleváku se čerpala upravená říční voda shromážděná při testování v předchozích dnech.

Primátor Šindelář prohlásil, že město bude trvat na požadavku, aby starosta Tolar smazal svůj sporný příspěvek a omluvil se. Jestliže se to nestane, město se podle primátora bude muset domáhat nápravy právní cestou.

Pokud by se město nebránilo, podle primátora by to u části občanů mohlo vyvolat pocit, že Tolarem prezentované informace jsou pravdivé. „Netěší mě, že takové kroky město Plzeň musí podnikat, nicméně z hlediska reputace města to považuji za nezbytné,“ doplnil primátor.

Starosta Tolar uvedl, že nadále trvá na svých prohlášeních. „A věřím svým zdrojům informace, které nebudu prozrazovat. Jsem připraven čelit i případným právním krokům, které město zmiňuje,“ uvedl. Tvrdí, že má informace, že byla pitná voda do zásobníku systému doplněna před páteční akcí.

První litry pro vysychající Velké Bolevecký rybník (16. 9. 2022)