Byl nepříčetný. Soud snížil trest muži za vjetí do domova seniorů na pět let

  15:46
Nižší trest i změna kvalifikace. Tak v pátek rozhodl Krajský soud v Plzni v případu pětatřicetiletého muže, který se před třemi roky ve stavu toxické psychózy autem proboural do domova seniorů v Tachově. Když se auto ocitlo v chodbě, třiadevadesátiletá seniorka se lekla a při pádu se těžce zranila. Po několika dnech zemřela.

Pětatřicetiletý Josef K. u Krajského soudu v Plzni. V květnu 2020 vjel autem do seniorského centra v Tachově. Na chodbě byla tehdy 93letá žena, která se lekla, spadla, zranila se, a později v nemocnici zemřela. (30. 8. 2022) | foto: Petr Ježek, MF DNES

Senát Krajského soudu v Plzni v pátek Josefa K. poslal za opilství na pět let do vězení, nařídil mu léčení a zakázal řídit. Rozsudek není pravomocný.

Loni plzeňští soudci vyměřili Josefovi K. osm let vězení za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti a poškození cizí věci. Jeho advokát Adam Zítek namítal, že obžalovaný v důsledku toxické psychózy nevěděl, co dělá.

Odvolací soud loni v listopadu rozsudek zrušil a věc vrátil zpátky do Plzně, aby právě otázku příčetnosti znovu posoudil. Soudci letos nechali vypracovat nový znalecký posudek. Po výslechu zpracovatele Josefovi K. nyní uložili mírnější trest.

„Obžalovanému byl uložen nepodmíněný trest v délce pěti let, nařízeno bylo ochranné protitoxikomanické léčení ambulantní formou a zákaz řízení motorových vozidel v délce šesti let,“ uvedla mluvčí Krajského soudu v Plzni Jana Rubášová.

Soudci zároveň rozhodli o tom, že muž zůstává dál ve vyšetřovací vazbě. Jeho advokát Adam Zítek s odvoláním na nový znalecký posudek uvedl, že klient byl nepříčetný v době vjetí autem do dveří seniorského domu. „Ponechali jsme si lhůtu, s klientem budeme řešit, zda podáme odvolání,“ reagoval Zítek.

Josef K. se do seniorského domu vboural v květnu 2020. Když se auto ocitlo v chodbě, seniorka se lekla a při pádu se těžce zranila. Skončila při tom částečně pod autem. Po několika dnech v nemocnici zemřela.

Podle obžaloby se muž do domova seniorů proboural autem v době, kdy v něm byly kvůli proticovidovým omezením výrazně omezené návštěvy.

„Záměrně rychlostí nejméně 48 kilometrů v hodině projel dvojitými dveřmi do obytné budovy. Bez brzdění pokračoval v jízdě po chodbě, i když ve směru jeho jízdy stála žena narozená v roce 1926. Auto seniorku míjelo svojí pravou částí v bezprostřední blízkosti. Poškozená byla v úleku a v důsledku hrozícího střetu natlačena ke kraji. Upadla, nohy jí sjely pod auto a jen díky náhodě jí je vozidlo nepřejelo,“ popsal v obžalobě státní zástupce událost v tachovském seniorském centru Panorama.

Zaléval v dešti zahradu, vypustil kachny sousedovi

Podle svědků se Josef K. ten den choval divně. Krátce před incidentem měl pocit, že jsou všude kolem něj pavouci a že jej do sebe vtahuje vesmír.
Před činem přijel za známými z bývalého zaměstnání a měl s sebou malé dítě. Nejdřív si na zahradě půl hodiny normálně povídal s bývalým kolegou, pak zmlkl a „jakoby se vypnul“. Neodpovídal, nereagoval.

Vzal malé dítě do rukou a nehybně s ním stál na dešti. Pak si sám sedl do auta. Svědci vylíčili, že když z něj vystoupil, začal mlátit na vrata garáže v sousedství. Přeskočil plot a dalšímu sousedovi vypustil kachny. Ač pršelo, po překonání dalšího plotu začal na další zahradě zalévat.

„Když jsme se ho ptali, proč to dělá, řekl, že bůh nadělil málo vody. Že mu musí pomoci,“ popisoval u soudu muž, ke kterému přijel obžalovaný na návštěvu.

Pak odjel do Tachova, kde autem úmyslně vjel do chodby domova pro seniory. „Kvůli duševní poruše si myslel, že je jeho babičce, která žije v domově seniorů, ubližováno. Jeho jediným cílem bylo babičku zachránit. Dobrovolně se léčí, sám chce se svým stavem něco dělat,“ oponoval obžalobě advokát.

Nabourané auto před zastavením v chodbě poškodilo i radiátor, květník a stěny. Z fabie pak vylezl okénkem a běžel dál do budovy. V patře rozkopl dveře od prázdného pokoje a z něj pak utekl oknem. Policisté jej zadrželi nedaleko.

„Mrzí mne, co jsem způsobil. Je mi to líto. Omlouvám se, omlouvám se veřejnosti,“ prohlásil loni před soudem.

Josef K. je dlouhodobým uživatelem marihuany a pervitinu. Od roku 2015 docházel na soudně nařízenou ambulantní toxikomanickou léčbu, lékařku ale obelhával a omamné látky dále užíval.

V květnu 2020 vjel autem do seniorského centra v Tachově (30. 8. 2022)

Autor: