VIDEO: Jeřáb sundal báň kostela, na zemi z ní začali vylétávat holubi

  16:42
Kostel svatých Petra a Pavla v Dolní Lukavici na Plzeňsku přišel o báň na věži. Kvůli špatnému stavu dřevěných konstrukcí ji čeká kompletní rekonstrukce. Na věži bude zpátky asi za dva roky.

Konstrukci sundával jeřábník na třikrát. Nejprve dva pracovníci v bílých kombinézách upevnili popruhy od háku jeřábu k báni na samém vrcholu věže.

Pak jeřáb snášel trám se dvěma zvony, na jednom byl nápis, že pochází z roku 1695. A nakonec se k zemi ladně snesla velká cibule věžní báně.

„Všichni jděte raději až za cestičku v parku. Co kdyby...,“ vykazoval jeden z pracovníků lidi dost daleko od míst, kde se při sundávání báně mělo pohybovat rameno velkého jeřábu.

Neobvyklou operaci u kostela bedlivě sledoval i farář Peter Hermanovský. „Byl jsem u toho ve věži, když se rozhodovalo, že se vše musí sundat. Je to skutečně v havarijním stavu,“ komentoval Hermanovský, když jeřábník začal se zdviháním oplechované báně.

Nejprve se jen lehce nadzvedla. Na střechu kostela spadlo několik malých úlomků z cihel. Pak se lehce zaprášilo, báň se zvedla asi čtvrt metru nad římsu zděné věže, a jeřábník ji začal pomalu přenášet na trávu v parku před kostelem. Od nadzvednutí báně do jejího usazení na zem to trvalo asi pět minut.

Zatímco po první prohlídce bylo jasné, že dřevěná konstrukce věže je napadená dřevomorkou, dvojice mužů ve zděné části věže přenášela staré dřevěné trámy do jednoho místa. Připravovali je pro jeřáb, aby je sundal na zem. Když je brali do rukou, konce některých z nich se rozpadaly.

Fotogalerie

Na opravu kostela, který je jednou z dominant obce s téměř tisícovkou obyvatel, přispívá i obec. Od roku 2007 se vynaložená částka blíží k půl milionu korun. „Kostel se opravuje postupně po částech, letos jsme přispěli sto tisíci,“ řekl místostarosta Michal Böhm.

Ze zprávy stavebního technika Biskupství plzeňského Vojtěcha Benedikta Krejčího vyplývá, že jen letos opravy budou stát 600 tisíc korun, a je to asi třetina potřebné částky. Kromě toho věž bude překryta provizorní střechou.

Opravená báň se na věž kostela vrátí nejspíše v roce 2021. „Budeme se chodit dívat, jak oprava pokračuje. Budeme se modlit za peníze, aby byla opravená co nejdřív,“ řekl farář Hermanovský.

Když pracovníci specializované firmy pokládali na zem věžičku, aby se podívali, zda je v její makovici ukrytá schránka s dokumenty od předchozích generací, najednou z konstrukce kryté plechem začali vylétávat holubi. Měli tam hnízda a nevyletěli ani ve chvíli, kdy jeřáb věžičku sundával na zem.

K lítosti všech farář žádnou schránku nenašel. „Není vyloučené, že něco může být schované ještě pod opláštěním. Tam dříve také dokumenty pro budoucí generace ukládali. Uvidíme při opravě,“ neztrácejí naději pracovníci z firmy, kteří budou báň rekonstruovat.

Autor: