Divadelní léto hlásí změny v obsazení, hlavní mužskou roli ztvární žena

  8:54
Velké změny v obsazení hlavních rolí hlásí v době zahájení zkoušek festival Divadelní léto pod plzeňským nebem. Původně plánovaný představitel titulní role v novinkovém představení Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho Jakub Albrecht se ze zdravotních důvodů nemůže úlohy zhostit. Náhrada za něj je překvapivá.

Herec Milan Šteindler (vpravo) a režisér Šimon Dominik při první čtené zkoušce hry Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho. Hru Ladislava Smočka uvede festival Divadelní léto pod plzeňským nebem. (1. 5. 2022) | foto: Petr Eret, MAFRA

Hlavní postavu totiž ztvární Diana Toniková. „Je známo, že jednu z postav ve hře, paní Outěchovou, hraje muž. Tak je tomu i v našem případě. Takže nakonec jsme se rozhodli, že to u nás posuneme ještě dál a do role hlavní mužské postavy obsadíme ženu,“ vysvětluje režisér Šimon Dominik.

Toniková měla původně hrát postavu Svatavy. Té se nově ujme Klára Kuchinková. V představení se neobjeví ani Petr Konáš, který měl hrát Burkeho přítele Tichého. Role se musel vzdát kvůli pracovnímu zaneprázdnění. Nahradí jej Marek Mikulášek v alternaci s Kryštofem Dvořáčkem.

Z původně ohlášeného obsazení tak zůstává Milan Šteindler jako paní Outěchová a Michal Štěrba v roli Václava.

Premiéra legendární komedie Ladislava Smočka se odehraje v sobotu 2. července od 21 hodin na scéně, kterou letos festival postaví na náměstí Míru. „Změny v obsazení nás zaskočily doslova za pět minut dvanáct. Bylo to hodně náročné, ale nápad režiséra Šimona Dominika obsadit do titulní role Dianu Tonikovou považuji za skvělý. Teď, když máme první čtenou zkoušku úspěšně za sebou, věřím, že vznikne mimořádně zajímavé představení,“ uvedla ředitelka Divadelního léta Marcela Mašínová.

„Těším se, a zároveň se trochu bojím. Je to, řekla bych, větší zodpovědnost než u role Svatavy, ale já mám ráda výzvy a šílené věci,“ říká Diana Toniková.

S režisérem Dominikem spolupracuje poměrně často. „S Dianou Tonikovou spolupracuji už řadu let, od našeho společného angažmá v Chebu, a Burke bude dokonce její čtvrtou mužskou rolí v mé inscenaci,“ potvrzuje režisér.

Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho je nejznámějším dílem plzeňského rodáka, dramatika Ladislava Smočka. Divácká srdce po celém světě si hra získala především díky originálnímu humoru, který osciluje na hraně mezi fraškou a hlubokomyslným filozofováním.

Patnáctý ročník Divadelního léta pod plzeňským nebem potrvá od 19. června a kromě premiéry a deseti repríz novinky nabídne i reprízy Shakespearovy hry Romeo a Julie v podání divadelního spolku Kašpar. Tato inscenace měla premiéru loni.

Připraveno bude také představení studentů KALD DAMU s názvem Pláž, večer muzikálových hitů Divadla J. K. Tyla Jsme muzikál! nebo Slam Poetry All Stars.