Soud zamítl další žalobu ochránců přírody proti spalovně v Chotíkově

  10:00
Plzeňský krajský soud zamítl čtvrtou žalobu Dětí Země proti spalovně komunálního odpadu v Chotíkově u Plzně. Ta téměř dva roky kvůli ekologickým aktivistům pracuje ve zkušebním provozu bez stavebního povolení. Nyní je šance, že spalovna bude moci přistoupit k řízení o kolaudaci.

Spalovna v Chotíkově. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Městská firma Plzeňská teplárenská získala stavební povolení pro spalovnu v Chotíkově v lednu 2013. Od té doby proti němu opakovaně podávají žaloby ochránci přírody z organizace Děti Země. Spalovna přesto téměř dva roky spaluje odpad.

Minulý týden ale Plzeňská teplárenská poprvé zaznamenala úspěch a je zřejmě blíže k řízení o kolaudaci spalovny, která zatím pracuje ve zkušebním provozu.

Krajský soud v Plzni totiž čtvrtou žalobu Dětí Země zamítl. Ochránci přírody odmítání spalovny léta vysvětlují třeba tím, že teplárna nepředložila jinou ekologičtější variantu, než je spalování odpadu.

Spalovna v Chotíkově

Variantou podle nich je lepší třídění odpadu, zatímco spalovna nahrává jeho netřídění. Ochránci přírody ale stále mají šanci.

„Žaloba se zamítá. Proti tomuto rozhodnutí lze podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně ve lhůtě dvou týdnů ode dne jeho doručení,“ stojí s podpisem předsedy senátu Václava Roučky na webu Krajského soudu v Plzni.

„Dokud neprostudujeme odůvodnění zamítavého rozsudku, nemůžeme se rozhodnout, zda podáme kasační stížnost či nikoliv. Zamítnutí žaloby je ovšem pro nás velkým překvapením, neboť některé žalobní body jsou podobné těm v předchozí žalobě, která byla úspěšná,“ uvedl Miroslav Patrik, předseda Dětí Země.

Právník Plzeňské teplárenské Robert Varga, který má za sebou šest let soudních sporů s ochránci přírody, odhaduje, že Děti Země kasační stížnost podají.

„Pokud by nebylo vyhověno kasační stížnosti, mohlo by následovat řízení o vydání kolaudačního souhlasu,“ popsal Varga, pro kterého je prý rozhodnutí soudu velkým zadostiučiněním.

A jak dlouho bude trvat případné rozhodování o kasační stížnosti? „Nejvyšší správní soud žádné lhůty nemá. V lepším případě před sebou máme půl roku do rozhodnutí,“ myslí si Varga.

Podle něj je velká šance, že brněnský soud rozhodne v kasačním řízení ve prospěch Plzeňské teplárenské.

„Vycházím z toho, že Krajský soud v Plzni byl velmi pečlivý. Když měl jakékoli pochybnosti, rozhodnutí zrušil. Vzhledem k tomu, jak byli soudci pečliví a formalističtí a velmi úzkostlivě dbali na to, aby proces byl perfektní, myslím si, že ani kasační stížnost nebude úspěšná,“ popsal Varga.

Generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela uvedl, že pokud skončí spory s Dětmi Země ve prospěch spalovny, v její činnosti se nic nezmění, protože i když zařízení pracuje ve zkušebním provozu, jede na plnou kapacitu.

„Pálíme 93 až 95 tisíc tun odpadu ročně,“ sdělil Drápela. Jedná se přibližně o polovinu spalitelného odpadu, který v Plzeňském kraji vzniká. Zhruba 40 tisíc tun spáleného odpadu je z Plzně, zbylý objem je z ostatních míst Plzeňského kraje.

Zatím musí spalovna konkurovat skládkám

Spalovna je podle Drápely zatím ve ztrátě. „Důvodem je to, že musí konkurovat skládkám. Za tunu spáleného odpadu si účtujeme 860 korun, což je o zhruba o 140 korun méně než za skládkování. Spalovna by byla na nule, kdyby cena byla na 1 400 korunách za spálenou tunu,“ popsal Drápela.

„Účetní hospodářský výsledek je v červených číslech, ale zisk před zdaněním je zhruba 45 milionů korun ročně. Zkrátka nemáme zaplacené odpisy,“ popsal Drápela.

V Česku má ale od roku 2024 platit zákaz skládkování směsného komunálního odpadu a recyklovatelných odpadů. Pokud k tomu dojde, spalovna už se nebude muset skládkám přizpůsobovat.

Co se děje s odpadem ve spalovně (27. září 2016)

27. září 2016