Plzeň otevře očkovací centrum v bývalém Prioru, denně odbaví až 800 lidí

  9:54,  aktualizováno  26. listopadu 13:29
Epidemická situace v Plzeňském kraji se i nadále výrazně zhoršuje. Kraj kvůli většímu zájmu o očkování proti covidu-19 otevře v pondělí v obchodním domě Tesco, v bývalém Prioru, na Americké třídě očkovací místo bez registrace.

V pondělí 28. listopadu se v bývalém Prioru na Americké třídě v Plzni otevře očkovací centrum pro neregistrované zájemce o očkování proti covidu-19. | foto: Plzeňský kraj

Provoz začne v pondělí 29. listopadu v 9 hodin. Nové očkovací místo bude ve 2. patře bývalého obchodního domu Prior, dnes Tesco, na Americké třídě.

Prostory o rozloze 600 metrů čtverečních nabídnou kapacitu očkování pro 500 lidí denně, při větším zájmu to bude až 800 lidí denně. 

V pondělí 28. listopadu se v bývalém Prioru na Americké třídě v Plzni otevře očkovací centrum pro neregistrované zájemce o očkování proti covidu-19.

V dalších dnech bude centrum fungovat vždy od 8 do 16 hodin. „Provoz bude zajišťovat EUC Klinika Plzeň, která dosud očkuje denně na své nedaleké poliklinice na Denisově nábřeží, ve vybraných dnech pak ve Stříbře a Kralovicích,“ sdělila Martina Kurfirstová z krajského úřadu.

„Hledali jsme především vhodný, zastřešený prostor, který s ohledem na námi požadovaný komfort pro očkované i personál nabídne dostatečné zázemí. Poloha očkovacího centra je strategicky výhodná. Je v blízkosti vlakového a autobusového nádraží, zastávek městské hromadné dopravy a lze zde i snadno zaparkovat. Otevřením očkovacího místa bez registrace zároveň také zabráníme tlaku na stávající centra, která by musela velmi komplikovaně navyšovat kapacity,“ vysvětlila hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.

„Chceme odlehčit stávajícím očkovacím centrům od neregistrovaných občanů a těm naopak umožnit snazší dostupnost očkování,“ dodala Mauritzová. Uvedla, že čekací doba po zaregistrování do systému je pro očkování 1. a 3. dávkou do pěti dní.

„V Plzeňském kraji každý den přibývá na lůžkách standardní péče osm pacientů,“ uvedl koordinátor lůžkové péče pro Plzeňský kraj Jan Beneš.

„Ve středu bylo v regionu hospitalizováno 260 pacientů s covidem, z toho 53 jich je na intenzivní péči a 22 na umělé plicní ventilaci,“ vyčíslil Beneš.

Pro srovnání – v loňském roce ve zhruba stejném období zveřejňovala MF DNES podobné počty pacientů včetně těch na JIP.

Podle Beneše v nemocnicích převažují pacienti bez očkování proti covidu. „Kapacity jsou v tuto chvíli dostačující a jsou připraveny i pro případný další nárůst případů,“ sdělil Beneš. 

„Lze předpokládat, že ke kulminaci počtu hospitalizovaných pravděpodobně dojde v druhé polovině prosince a bude odpovídat dvěma třetinám zátěže z jarní vlny,“ odhadl Beneš.

Týdenní nárůst nových případů je podle informací krajské hygienické stanice značný. Z mezitýdenního srovnání vyplývá nárůst o 16,2 procenta, což je 5 404 nových covid pozitivních. Nejvíce se onemocnění v současnosti vyskytuje v dětských věkových skupinách do 14 let, 15 až 19 let a od 55 do 64 let.

Chránit se před nákazou a nechat se očkovat

A jaká je situace v domovech pro seniory v Plzeňském kraji? Z celkového počtu 4 172 klientů bylo v pondělí pozitivních 61, což je téměř 1,5 procenta. Z 2 812 zaměstnanců bylo pozitivních 53. To je téměř 1,9 procenta. Ze zhruba 2800 zaměstnanců je v oblasti sociálních služeb v pracovní neschopnosti 267, což je 9,5 procenta. Pobytové služby jsou podle hejtmanství zatím personálně zajištěny.

„Nyní potřebujeme, aby občané dodržovali stávající opatření a předpisy, chránili se před nákazou a nechali se očkovat,“ prohlásila hejtmanka s tím, že bude apelovat na starosty obcí, aby omezili v předvánočním čase pořádání velkých hromadných akcí.

53 pacientů na intenzivní péči a 22 na ventilaci

V této situaci je důležité dostat se brzy na PCR test. V Plzni se dá sehnat termín na odběr PCR testů v den, kdy o to má člověk zájem. Je to dáno tím, že je tu šestnáct míst, kde se dá na testy objednat. Třeba Bioptická laboratoř měla v úterý v 11 hodin dopoledne k dispozici 12 volných termínů pro odběr, volné termíny nabízela ve svém rezervačním systému i na každý další den včetně soboty. 

Horší je situace v nemocnicích v Klatovech, Domažlicích či Rokycanech, které nabízely v úterý první volné termíny v pátek.

Mluvčí Nemocnic Plzeňského kraje Jiří Kokoška sdělil, že dlouhé čekací doby na odběr nemocnice řeší a přidává další odběrové pracovníky, takže by se čekání mohlo během několika dnů zkrátit.

„Počty testů se najednou skokově navýšily, nejsme schopni reagovat na tuto situaci ze dne na den,“ dodal.

Autoři: ,