Fakultní nemocnice v Plzni kvůli covidu omezí plánované operace na půlku

  16:20
V Plzeňském kraji, stejně jako v jiných částech Česka, nemocnice radikálně omezí plánované operace. Nutí je k tomu nápor nemocných s covidem-19. Někteří lidé tedy v nejbližších dnech dostanou SMS nebo jim z nemocnice zavolají, že se jejich zákrok odkládá. Fakultní nemocnice v Plzni plánovanou operativu od pondělí 29. listopadu redukuje na polovinu.

Příjem pacientů s covidem ve Fakultní nemocnici v Plzni na Borech. | foto: Martin Polívka, MF DNES

„Důvodem je zvyšující se potřeba odborníků intenzivistů na covid odděleních,“ vysvětlila mluvčí Fakultní nemocnice v Plzni (FN) Gabriela Levorová.

Dodala, že nadále budou lékaři z větší části provádět operace kardiochirurgické a ortopedické, kam patří třeba kloubní náhrady. „Bez omezení budou probíhat akutní operace,“ podotkla Levorová.

Péče o pacienty s covidem ve FN Plzeň

Neomezeně podle ní bude pokračovat veškerá onkologická operativa, kam patří výkony na gynekologii, chirurgii i urologii. 

„Nemocnice neukončí ani robotické operace, které budou pokračovat bez omezení. Ruší se například operace křečových žil a jiné zákroky, které snesou odklad,“ sdělila Levorová.

Doplnila, že pacienti jsou o odkladu operace většinou informováni telefonicky, některá pracoviště posílají SMS. 

„Všech pacientů se ale týká to, že pokud dojde ke zhoršení jejich zdravotního stavu, mají se co nejdříve obrátit na ambulanci daného pracoviště,“ přiblížila Levorová.

Z provozních důvodů musela podle ní nemocnice uzavřít některá lůžková oddělení, například rehabilitační či kožní, jiná se slučovala. Příkladem jsou děti a dospělí na ORL. V návaznosti na to se postupně otevírají covidová pracoviště.

„Dnes je ve fakultní nemocnici celkem deset samostatných covidových oddělení, na dalších klinikách jsou pro nakažené pacienty izolační pokoje. Přístrojové kapacity jsou dostatečné, personální zatím také. Přesouváme zaměstnance dle možností. Problémem ale začíná být velký počet chybějícího personálu z důvodu karantén, ošetřování člena rodiny nebo kvůli pracovní neschopnosti,“ přiblížila Levorová. 

Ve FN funguje deset covidových oddělení

Z 5 000 zaměstnanců FN Plzeň je nepřítomno 450, což je téměř desetina. „Nejvíce se obáváme psychického a fyzického vyčerpání našich zaměstnanců, kteří jsou nenahraditelní,“ podotkla mluvčí.

Připomněla, že v normálním necovidovém roce 2019 provedla nemocnice v průměru 2 000 operací s anestezií měsíčně. Pokles operativy na polovinu plánovaný od pondělí bude tedy znamenat propad počtu operací o zhruba tisíc za měsíc.

K poklesu ale došlo i za prvních deset měsíců letošního roku, kdy FN Plzeň eviduje snížení na úroveň 80 procent roku 2019. V celkovém objemu je to o 4 000 operací méně, kam se řadí jak plánované, tak akutní výkony. 

Část neprovedených výkonů byla realizována v jiných zdravotnických zařízeních, část nebylo potřeba provádět. „A to i kvůli částečnému poklesu akutní operativy při plošném omezení pohybu osob ze začátku roku,“ doplnila Levorová.

Nemocnice Plzeňského kraje plánované operace odkládají od předminulého týdne. „V různé míře k tomu přistoupila Klatovská, Rokycanská i Stodská nemocnice. Domažlická zatím ne,“ uvedl mluvčí Nemocnic Plzeňského kraje Jiří Kokoška. 

Odkládají se plánované chirurgické i gynekologické operace a v Klatovech i ortopedické operace. „Stále ale provádíme veškerou akutní operativu, operace nádorových onemocnění a také některé plánované operace pacientů, kterým už byla operace z jakýchkoli důvodů odložena nebo u nichž by další odklad nebyl vhodný. Lékaři zkrátka posuzují každý případ individuálně,“ dodal mluvčí s tím, že dosud šlo v každé nemocnici o desítky odložených operací.

„V našich nemocnicích převažují operace akutní nebo ty, které zatím nehodláme odkládat, takže úbytek není tak markantní. Každým dnem, kdy budeme hospitalizovat větší množství covidových pacientů, ale bude odložených operací přibývat,“ přiblížil Kokoška s tím, že pacientům nemocnice sdělují odklad operací osobně nebo telefonicky.

„Pokaždé vysvětlujeme důvod a samozřejmě se snažíme naznačit i další postup,“ doplnil Kokoška.

Pro přiblížení rychlosti nárůstu počtu covidových pacientů nejlépe poslouží Fakultní nemocnice v Plzni, kde je v kraji nejvíc covidových pacientů.

Ve středu zde bylo hospitalizováno 151 pacientů s covidem, z toho na covid JIP jich stonalo 31. Za šest dnů to znamená nárůst o 35 pacientů. Na JIP za tu dobu přibyli čtyři lidé. „I včera platilo, že většina pacientů nebyla očkována,“ sdělila Levorová.