Proč nebráníte vlast, vytkl Ukrajinec krajanům. Podle obžaloby je pak pobodal

  14:12
Třiačtyřicetiletého Yurie Lose z Ukrajiny loni v prosinci naštvalo, že trojice o generaci mladších krajanů nebojuje za vlast, ale jsou s ním na ubytovně ve Stříbře na Tachovsku. Při potyčce v jednom z mladých mužů podle obžaloby zlomil nůž, pak si vzal další a tím pořezal zbylé dva. Za pokus o těžké ublížení na zdraví hrozí obžalovanému až 12 let vězení.

Případ dnes začali řešit soudci Krajského soudu v Plzni. Než došlo na krvavou řež, s Olegem ze sousedního pokoje popili na ubytovně rum a on si k tomu dal ještě dvě piva.

Když potom Los vyšel před ubytovnu, byla už tma. Před budovou stáli Viktor, Denis a Andrej, všem je kolem 20 let. „Jednoho jsem znal. Řekl jsem jim, že nelegálně překročili hranici. Že jsou mladí kluci, a když je válka, mohli by hájit zájmy státu. Klukům se to nelíbilo. S Viktorem a Denisem jsem se začal hádat. Pak jsem dostal od Denise ránu do obličeje, až jsem spadl na zem,“ popsal počátek konfliktu obžalovaný.

Opilý cizinec pobodal na ubytovně tři krajany, hrozí mu až dvanáct let vězení

Pak odešel do pokoje, kde si omyl obličej od krve. „Zjistil jsem, že mi krev nejde zastavit. Šel jsem k Olegovi, jestli nemá nějakou náplast. Neměl. Pak šel ke mně a dali jsme si pivo. Bavili jsme se o tom, že když mi nejde zastavit krev, asi budu muset do nemocnice. Pak se ozvalo zaklepání na dveře a hned vešel do mého pokoje Viktor. Začal mi sprostě nadávat a vyhrožovat. Snažil jsem se vstát z postele, na které jsme s Olegem seděli, a ucítil jsem ránu nohou do pravé tváře. Spadl jsem. Když jsem se zvedal, vzal jsem z držáku na lednici kuchyňský nůž. První, který mi padl do ruky. Řekl jsem: Jdi pryč. V ten moment přišli do pokoje ještě Denis a Andrej,“ řekl obžalovaný.

Dva pobodané převážel do nemocnice vrtulník

V malém pokoji nastala rvačka. Obžalovaný Los tvrdí, že držel nůž v ruce a šermoval s ním před sebou. „Dostal jsem silnou ránu zezadu do hlavy a pak další silné do zad. Cítil jsem, že ztrácím vědomí. Když jsem se posadil na zem pod stolem, všude bylo ticho. A spousty krve,“ tvrdí souzený.

Podle státního zástupce Martina Rykla bodl obžalovaný nožem Viktora do oblasti beder, a přitom se nůž s devět centimetrů dlouhou čepelí zlomil. „Vzal další nůž s čepelí dlouhou asi 20 centimetrů, kterým bodl Denise do hrudníku a Andreje řízl přes paži,“ popsal státní zástupce.

Dva nejvážněji zraněné převáželi záchranáři vrtulníkem, naštěstí čepel nože ani jednomu nezasáhla tepnu nebo důležité vnitřní orgány. „Byla to nutná obrana,“ tvrdí souzený muž.

Rvačka na ubytovně ve Stříbře: tři jsou pobodaní, čtvrtému ošetřili hlavu

Podle Olega, který byl v době potyčky s obžalovaným v pokoji, jako první zaútočil Viktor. „Viktora jsem nikdy neviděl opilého, znám ho z práce, je klidný. Denis byl výbušný, hned startuje. Ten třetí je takový klidný. Obžalovaný, když je střízlivý, je klidný. Když se opije, je agresivní. Většinou slovně,“ popsal u soudu Oleg.

Trojici zraněných mladíků budou soudci teprve vyslýchat. Ti požadují za způsobená zranění necelých 200 tisíc korun, dalšího půl milionu chce zdravotní pojišťovna za léčení jejich zranění.

Autor: