Pobodal soka za ránu pěstí a propíchl mu nožem oko, dostal sedm let

  15:50
Za pokus o vraždu poslal Krajský soud v Plzni na sedm let do vězení muže původem z Polska. Jakub Milosz Rus se dostal loni v říjnu v Plzni kvůli kamarádce do sporu s mužem ze Slovenska. Vzal nůž a několikrát soka bodl do hlavy a do horní části těla. Jedna rána zasáhla oko.

Jakub Milosz Rus dostal u Krajského soudu v Plzni za pokus o vraždu sedm let vězení. (7. 6. 2022) | foto: Petr Ježek, MF DNES

Pětatřicetiletý Jakub Milosz Rus měl loni 22. října pocit, že se jeho stejně starý známý Peter nehezky chová k jejich společné kamarádce. První konflikt měli na zastávce městské dopravy v Plzni, kdy dostal Rus od Petera facku. Tehdy se ještě udobřili a společně vše zapili.

Jenže večer se pohádali znovu. Při druhé rozepři zlomil Peter Rusovi přesně mířenou ranou pěstí čelist. Když Rus cítil, jak mu praskla, vzal kuchyňský nůž dlouhý přes 21 centimetrů a začal do soka bodat. Rány mířily do obličeje, na hlavu, na rameno, do zad. Jedna z nich zasáhla oko.

„Každý průměrně vzdělaný dospělý musí vědět, že když zaútočí nožem proti hrudníku a proti hlavě, že právě tady jsou uloženy důležité orgány a může dojít ke smrti poškozeného. Navíc se nejednalo o ojedinělý útok. Obžalovaný zasadil nožem mnoho ran. Že nenastaly fatální následky, nebylo závislé na vůli obžalovaného, ale dílem šťastné náhody, že zraněný neutrpěl závažnější zranění,“ odůvodnil rozsudek soudce Tomáš Bouček.

Útočník bodal do soka přesto, že se muž po prvním bodnutí snažil z bytu v Radyňské ulici utéct. Podle znalců mu nůž poranil oko takovým způsobem, že na něj nevidí a není šance, že by na něj někdy v budoucnu viděl.

Útok nepopírá, nesouhlasí však s kvalifikací

Petera zbroceného krví našel na lavičce v parku na plzeňském Mikulášském náměstí svědek a přivolal policii. Peter pak poskytl policistům základní informace.

„Ještě v průběhu večera byli zásahovou jednotkou zadrženi v jednom z bytů dva cizinci - pětatřicetiletý muž a jednadvacetiletá žena,“ uvedla tehdy policejní mluvčí Eva Červenková.

Ženu policisté po výslechu propustili. Byla svědkyní, která viděla podstatnou část konfliktu v bytě. Muže pocházejícího z Polska policisté po výslechu obvinili z pokusu o vraždu a soudce jej vzápětí poslal do vazby.

Rus útok nepopíral, nebyl ale spokojený s právní kvalifikací, s odsouzením za pokus o vraždu. Okamžitě se odvolal. Jeho advokátka navrhovala překvalifikování na pokus o zabití, kde hrozí nižší trest. To ale podle soudu v tomto případě není možné.

I když za vraždu nebo pokus o ni mají soudci ukládat tresty mezi 10 až 18 roky vězení, v tomto případě zohlednili nejen Rusův dosavadní řádný život, ale také to, že jej ten den Peter napadl hned dvakrát. I proto trest mimořádně vyměřili jen v délce sedmi let, tedy pod spodní hranicí trestní sazby.

Autor: