iDNES.cz

Biskupství chybí peníze i věřící, o skomírající kostely se postarají obce

  14:32
Plzeňské biskupství už bezúplatně převedlo téměř třetinu svých památek do majetku měst, obcí nebo spolků. Zbývá mu ještě 327 staveb. Biskupství nemá finance na jejich opravu a údržbu a problém je také personální. Na pravidelné bohoslužby mnohdy chodí jen malá skupina věřících.

Kostel Svatého Vavřince ve Stupně na Rokycansku vlastní od loňského roku obec Břasy. Plzeňská diecéze na jeho údržbu neměla peníze. Starosta Břas Miroslav Kroc už plánuje, co se bude opravovat. (3. 2. 2020) | foto: MF DNES

Od roku 1998, kdy plzeňské biskupství začalo památky převádět, jde o téměř třetinu z nich. Loni přišla řada na církevní památky ve Stříbře, Stupně, Stráži u Boru a také v Kozolupech.

Plzeňská diecéze zahrnuje téměř celé západní Čechy a některé obce z Ústeckého a Středočeského kraje. Žije v ní zhruba 830 tisíc obyvatel. „Loni jsme provedli sčítání, kolik lidí pravidelně navštěvuje bohoslužby. Vyšlo nám jedno procento,“ vyčíslil plzeňský biskup Tomáš Holub.

Důvody změny jsou proto podle něj nejenom finanční, ale také personální. Nejkritičtější je situace v bývalých Sudetech, kde se mnohdy schází pouze malá skupina věřících.

Biskupství za 22 let už bezúplatně převedlo 136 kostelů a kaplí. Aktuálně jich vlastní ještě 327. Podle Holuba jsou s výsledky v jednotlivých místech spokojeni. „Myslím, že neexistuje situace, kdy bychom řekli, že se to nepovedlo,“ dodal.

Od minulého roku se o novorománský chrám svatého Vavřince naplno starají ve Stupně na Rokycansku. „Jde o krásnou dominantu obce, o kterou jsme nechtěli přijít. Bude to pro nás sice starost, ale hezká,“ sdělil Miroslav Kroc, starosta Břas, pod něž Stupno spadá.

Kostel Svatého Vavřince ve Stupně na Rokycansku.

Připomněl, že už v minulosti do kulturní památky investovali. Rekonstrukce se dočkaly například 48 metrů vysoká věž a střecha. „Letos chceme dokončit poslední etapu úprav interiérů. Chybí nám vstup, kruchta a prostor pod ní. Pak je potřeba udělat fasádu. Všechno nebude hned, ale pozvolna,“ řekl Kroc.

Památku využívají lidé ve Stupně zhruba čtyřikrát ročně. Četnost událostí zatím zůstane stejná. Nadále se zde také budou konat mše.

Na osudu barokního kostela svatého Štěpána záleželo obyvatelům Kozolup na severním Plzeňsku, a tak ho obec převzala. „Nechceme, aby pustl, ale aby se postupně vylepšoval. Mohl by víc než dosud sloužit pro různé především hudební akce,“ nastínila starostka Michaela Opltová. Rovněž v tomto případě se v něm stále budou scházet věřící k bohoslužbám.

Nejprve se plánují nové vitráže, v těch stávajících už jsou díry. „Pár oken už se nám dokonce začalo rozpadat. Letos se na ně ale nedostane, protože stavíme moderní zázemí fotbalistům. Doufáme, že na ně přijde řada příští rok. Hudbou budoucnosti je pak ještě fasáda,“ doplnila Opltová.

O kostel sv. Ducha ve Stráži se postarají nadšenci ze spolku

Osiřelý nezůstane ani chrám svatého Petra ve Stříbře, jehož historie sahá až do 13. století. „Má slušnou střechu, dobrý obvodový plášť. V současnosti se dokončuje oprava ohradní zdi,“ vyjmenoval starosta Martin Záhoř. Zároveň plánuje zadat restaurátorský záměr na proměnu interiérů.

„Kostel se nachází na okraji města a je dlouhodobě zavřený. Na druhou stranu patří k naší historii a je nejstarší církevní památkou ve Stříbře. Až ho dáme dohromady, počítáme s koncerty nebo prohlídkami,“ uzavřel Záhoř.

O barokní kostel svatého Ducha ve Stráži u Boru se nově postarají nadšenci ze spolku Omnium. Jeho členové zachraňují a obnovují zničené, ohrožené či nevyužívané památky. Jenom v Plzeňském kraji se snaží vzkřísit osm církevních staveb. Teď do seznamu přibyla i zchátralá budova na Tachovsku

„V první řadě uděláme technickou obhlídku. Objekt ve Stráži je v havarijním stavu, bude potřebovat kompletní rekonstrukci. Opravená je pouze střecha. Stav musí nejdříve posoudit statik, ve zdech jsou totiž praskliny,“ řekl místopředseda správní rady Jakub Děd.

zpět na článek