iDNES.cz

Betlém ze sena staví každý rok nový, letos přibyli lyžaři v teplákách

  9:38
Ani koronavirus nezastavil hasičky v Číčově na Plzeňsku, aby si na návsi postavily tradiční betlém ze sena. Ten mají každý rok nový, protože počasí jim ty předchozí vždy zničí. Kromě tradiční svaté rodiny a dalších postav nechybějí v betlému zvířata. Letošní novinkou jsou dva malí lyžaři v retro teplákových soupravách.

Místní zemědělec nasušil a věnoval 80 kilogramů sena a dobrovolné hasičky z něj i letos vyrobily rozsáhlý vánoční betlém, na který se každoročně jezdí dívat lidé z širokého okolí. 

Řeč je o nadšenkyních z Číčova, z dvousethlavé vesničky nedaleko Spáleného Poříčí. Betlém, do kterého každý rok přibude nějaké překvapení, vyráběly místní dobrovolné hasičky i s dětmi čtyři víkendy.

„I když jsme se těšili, že se jako čtyři roky předtím u betléma sejde o prvním adventním víkendu celá obec, nebylo to kvůli koronaviru možné. Ale přesto jsme tradici nepřerušili,“ svěřila se hospodářka Sdružení dobrovolných hasičů Číčov Zdena Stehlíková.

„Začínáme vždycky už v říjnu a zvířátka i postavy vyrábíme ve dvou stodolách zhruba čtyři víkendy, v sobotu odpoledne se vždycky sejdeme, je u toho legrace, uděláme si něco na zub a popijeme. Vyrábějí samozřejmě i děti,“ vypráví paní Zdena. 

Letos bylo změnou pouze to, že se vyrábělo kvůli obavám z koronaviru na dvě party. Jedna měla za úkol zvířátka, druhá postavy. 

Do betlému přijeli lyžaři v retro teplákových soupravách

Největším letošním překvapením jsou podle paní Zdeny dva malí lyžaři v retro teplákových soupravách. Hlavní je ale samozřejmě svatá rodina, tři králové, nechybějí ani dva andělé, pastevec, husopaska, bubeník, trubač a zvířátka. Z nich největší je velbloud, betlém zdobí i beránek, koza či husa. Protože betlém povětrnostní podmínky každý rok řádně zdevastují, každý rok se musí vytvořit nový.

A jak nápad na vytváření originálního betléma vznikl? „Na vesnici nápad vzniká vždycky v hospodě u piva. Takže nejdříve byla na světě myšlenka ozdobit si na návsi vánoční stromeček. Ten byl poprvé před šesti lety a další rok jsme si řekli, že nám stromeček nestačí. Od té doby tvoříme betlém ze sena, ke kterému každý rok přidáváme další postavy,“ vypráví paní Zdena.

Každoročně je v jesličkách na chvíli i živé miminko, které se v obci narodí. „To se bohužel letos nestalo, ale třeba zase příští rok,“ těší se paní Zdena.

Betlém je podle jejích slov hodně o velkém kutilství. Stříška, která chrání svatou rodinu, byla dříve částí hradby jednoho z hasičů. Látky na obleční postav pocházely nejprve jen z domácích zdrojů, nyní hasičky čerpají i ze zásob nedalekého second handu. Fantazii mohou více naplnit i proto, že vedení Spáleného Poříčí jim na akci poskytuje grant. „Letos nám zakoupili i špičku na stromeček, která krásně svítí,“ pochválila město paní Zdena.

I když betlém v minulosti vznikl jako církevní myšlenka, v Číčově je to spíš světská záležitost, protože většina tvůrců jsou nevěřící. „Bereme to jako civilní a společenskou záležitost, kterou děláme nejen pro sebe,“ popsala paní Zdena.

Místní baví pořádat v malé obci různé akce. „Obnovili jsme i masopust, takže příští rok bude také pátý ročník, pořádáme dětské dny, loučení s létem, turistické pochody. Akce se líbí i lidem z širokého okolí, takže už si sem zvykli jezdit, třeba na dětském dnu jsme měli i 50 dětí,“ uvedla Zdena Stehlíková.

zpět na článek