iDNES.cz

Plzeň testuje nové veřejné osvětlení, chytré lampy ušetří energii

  10:02
Nové veřejné osvětlení, které by efektivnější regulací svého výkonu mělo srazit výdaje na provoz a zároveň snížit míru takzvaného světelného smogu ve městě, se začalo testovat v Plzni. Lampy mají intenzitu světla měnit podle aktuální potřeby. Mají proto čidla, která reagují na pohyb lidí.

V plzeňských Chvojkových lomech je nové chytré veřejné osvětlení. V klidu svítí tlumeným světlem a naplno se rozsvítí, až když se k lampě přiblíží chodec. (5. 1. 2022) | foto: Petr Eret, MF DNES

Lampy nového typu jsou nainstalovány ve čtvrti Slovany v Částkově ulici a přilehlém parčíku Chvojkovy lomy.

Zástupci města si od novinky slibují, že ušetří zhruba polovinu elektrické energie, kterou dosud veřejné osvětlení v dotčených oblastech spotřebovalo. Nový typ veřejného osvětlení je v Plzni testovaný pouze v této lokalitě.

„V Plzni je osvětlení staršího typu a je ovládáno poměrně složitě. Pokusili jsme se o pilotní projekt, pro který jsme vybrali Chvojkovy lomy a Částkovu ulici,“ prohlásil radní Vlastimil Gola. 

Za podstatné považuje, že moderní systém bude schopný ušetřit až 60 procent dosavadních provozních nákladů. „Město přitom ročně platí za elektřinu pro veřejné osvětlení 40 milionů,“ uvedl. 

Připomenul, že ceny elektrické energie v poslední době výrazně vzrostly.

„Inteligentní svítidla jsou vybavena pohybovými čidly a při detekci pohybu například od procházejících osob nebo běžců mohou dočasně zvýšit intenzitu svítivosti na více jak 80 procent své kapacity. V případě nějaké paniky nebo poplachu to lze rozsvítit naplno,“ konstatoval radní. 

Ve Chvojkových lomech bylo zmodernizováno 30 svítidel, v Částkově ulici pak 28 sloupů veřejného osvětlení.

O veřejné osvětlení se v Plzni starají zaměstnanci dopravních podniků. Nové lampy jsou napojené na jejich dispečink, který má systém pod dohledem. 

„Ovládat lze každé svítidlo zvlášť. Pokud v místech nebude potřeba svítit, svítivost se sníží na přibližně 40 procent, kdyby bylo potřeba, dokážeme každou lampu vzdáleně rozsvítit na sto procent,“ vysvětlil Josef Smolík ze střediska veřejného osvětlení dopravních podniků.

Podle radního Goly modernizace veřejného osvětlení přinesla nejen provozní úsporu provozních prostředků, ale také takzvané teplejší (žlutější) světlo, které lidé lépe vnímají než světlo studené.

Chvojkovy lomy byly pro testování systému vybrány zejména z důvodu těsné blízkosti sídliště, kde světelný smog větší měrou ovlivňuje obyvatele.

zpět na článek