První díl ocelové příhradové konstrukce bylo třeba dostat z přístupného břehu na druhou stranu řeky. Lávku proto dělníci uvázali na dva velké autojeřáby a ty ji přenesly mezi pilíř a patku na straně k Mantovu.
„Byl to koncert,“ komentoval dovednost stavařů starosta Chotěšova Daniel Koláček. Nevšední podívanou si nenechaly ujít desítky lidí stojících na obou stranách řeky.
Druhou polovinu konstrukce firma osadí příští úterý. Lávka má být podle starosty hotova do konce června, aby ji mohli lidé začít užívat od letních prázdnin. Stane se součástí mezinárodní cyklostezky číslo 3 mezi Prahou a Regensburgem.
Pilíř v řece prošel sanací a korunu doplnila železobetonová nástavba s patkami pro usazení lávky. Na březích vznikly nové betonové opěry. Lávka bude dlouhá 72 metrů, povede sedm metrů nad hladinou řeky a bude mít povrch z dubových prken.
„Stavbu jsme vysoutěžili za 14,1 milionů korun bez DPH, z toho 85 procent získáme z dotace Evropské unie a dva miliony korun nám už nějakou dobu rezervuje Plzeňský kraj,“ vysvětlil starosta.
5. května 2022 |
Dřevěná budka na pilíři v Radbuze se stala mimořádně oblíbeným turistickým cílem hlavně v době omezených možností cestování při pandemii covidu. Tehdy k ní týdně mířily stovky lidí a její fotky ze všech stran a úhlů se téměř každý den objevovaly na sociálních sítích. Turisté ale k řece v mnoha případech jezdili autem, což se nelíbilo místním lidem.
Pilíř v řece je pozůstatkem staré důlní vlečky, která měřila šest a půl kilometru. Začínala u strážního domku mezi Chotěšovem a Stodem. Během dopravy uhlí bylo třeba překonat i úsek nad řekou Radbuzou. Chaloupku na pilíři postavili na začátku 90. let svépomocí mladí účastníci místního tábora. Přístup vyřešili lanem. Nejprve vylezli na strom a pomocí kladky se pak dostali dovnitř.
Chaloupka nakonec lehla popelem. Ve svých posledních chvílích posloužila stavba, kterou lidé překřtili na Chaloupku baby Jagy, filmařům. Destrukce stavby se stala součástí snímku Citlivý člověk, který podle románu Jáchyma Topola natáčel režisér Tomáš Klein. Ve filmu představovala chaloupka obydlí postavy nazvané Šupina a ztvárněné hercem Vladimírem Javorským.
Starosta Koláček připomíná, že nápad postavit lávku vznikl už v roce 2018 a likvidace chaloupky tedy nijak nesouvisela s nechtěným covidovým turistickým boomem.
„Stezka vedoucí ze Stoda pokračuje přes řeku a dále k Dobřanům, takže se chystáme osadit tu nějaké značení, že je možné navštívit město a chotěšovský klášter. Ale taky počítáme s tím, že bychom v tomto místě poblíž jezu jednou vytvořili pro naše lidi nějaký odpočinkový areál, lesopark s chodníčky a prolézačkami pro děti,“ doplnil Daniel Koláček.
5. května 2022 |