iDNES.cz

Chodské slavnosti připomněly slavná výročí. Kdo zaparkoval, program si užil

  17:48
Folklorní vystoupení souborů nejen z plzeňského regionu, koncerty, výroční mše a spousta zábavy, ale také velká tlačenice a často zoufalá snaha někde s autem zaparkovat. To všechno čekalo na návštěvníky tradiční Vavřinecké pouti spojené s Chodskými slavnostmi.

Akce se uskutečnila o tomto víkendu. Přestože sobotní odpoledne, které bývá tradičně vrcholem slavností, propršelo, v širším centru města bylo neustále mnoho lidí, kteří se proplétali mezi jednotlivými scénami, kde na ně čekala různorodá vystoupení, i stánky, kde si mohli zakoupit všelijaké dobroty nebo upomínky na Chodsko.

Fotogalerie

„Bavíme se výborně jako každý rok. Program je docela bohatý a taky tu je spousta stánků. Je tedy pravda, že po půlhodinovém marném hledání místa na parkování, jsme raději auto odstavili na parkovišti asi dva kilometry od centra. Naštěstí odtamtud jela do města bezplatná autobusová linka,“ svěřil se Tomáš Slezák, který se známými do Domažlic dorazil z Plzně.

Akce si letos připomněla hned dvě významná výročí. To první se vztahovalo k události, která se odehrála před 80 lety. Tehdy se na vrchu Vavřineček sešlo kolem 120 lidí, aby přihlíželi tradiční mši. Ta se díky kázání vyšehradského kanovníka Bohumila Staška stala národní manifestací proti nacistické okupaci. Letos byl hlavním celebrantem bohoslužby pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, kazatelem pak plzeňský biskup Tomáš Holub.

Tento rok se navíc domažlické slavnosti konají už po pětašedesáté. „Původní pouť má samozřejmě dlouholetou tradici. Po roce 1948 se komunisté za každou cenu snažili z akce dostat náboženský rozměr, který dříve měla. Proto se zaměřili zejména na folklor. K obnově duchovního významu pouti došlo až po Sametové revoluci v roce 1989,“ uvedl ředitel Městského kulturního střediska v Domažlicích Kamil Jindřich.

Ještě na jedno kulaté jubileum v Domažlicích nezapomněli. Letos je to totiž 150 let od chvíle, kdy se v Klenčí pod Čerchovem narodil kněz a významný spisovatel Jindřich Šimon Baar. Na počest autora takových knížek jako jsou například Hanýžka a Martínek nebo Jan Cimbura se odehrál komponovaný pořad, který jeho život a dílo připomněl.

Obrovský ohlas mělo například vystoupení Národopisného souboru Postřekov se sólisty a dětským souborem. Ten předvedl písně a tance spojené s jednou nejznámějších chodských vsí, kde i dnes oživují staré tradice.

Představily se například také soubory z Rokycan či Mrákova nebo Konrádyho chodská muzika.

Ve stejnou dobu jako Chodské slavnosti se už poněkolikáté v Domažlicích uskutečnil také Chodrockfest, který na západ Čech přivezl špičku české hudební scény.

zpět na článek