iDNES.cz

Za cestopisy bych dal nevím co, psal Ježíškovi desetiletý Miroslav Zikmund

  18:22
Slavný cestovatel a plzeňský rodák Miroslav Zikmund dnes slaví sté narozeniny. Svoji touhu poznávat svět nezapřel už jako malý. Zatímco si jeho vrstevníci přáli od Ježíška hračky, jeho jediným přáním byly cestopisné knihy. „Za ty bych dal nevím co,“ napsal v deseti letech do domácí úkolu.

Touhu poznávat svět v sobě plzeňský rodák Miroslav Zikmund nezapřel už jako malý. Už v deseti letech (na snímku) si přál k Vánocům jediné - cestovatelské knihy. | foto: A. Veselý, Plzeň

Už od útlého věku si Miroslav Zikmund poctivě vedl deník. Situace a zážitky líčil do nejmenších detailů. Velmi brzy se projevil také jeho literární talent.

Poslední dílo z roku 2017, na němž se výrazně podílel, bylo knižní vydání filmu Století Miroslava Zikmunda. Neméně zajímavé jsou ovšem jeho rané texty.

Osobitý rukopis je patrný už z domácího cvičení, které mimo jiné ukazuje výstava v Polanově síni plzeňské městské knihovny. Expozici plnou fotografií i zajímavých dokumentů připravil Radovan Kodera.

„Vánoční svátky se již blíží. Každý obchodník se snaží vynaložiti všechny síly na ozdobení výkladní skříně. Před hračkářskými krámky tlačí se plno malých i větších dětí a sužují své rodiče, aby jim ‚Ježíšek‘ něco také tak pěkného přinesl. Ale přání všech dětí se nevyplní, neboť by mnohé nejraději zakoupily celou výkladní skříň. Mně leží na srdci docela jiné přání - cestopisné knihy. Za ty bych dal nevím co. Jsem zvědav, zda-li moje přání tatínek neb maminka vystihnou a nějakou cestopisnou knihu mi k Vánocům koupí,“ psal desetiletý Miroslav Zikmund.

Tehdy chodil do Masarykovy obecné školy na Jiráskově náměstí v Plzni. Z tohoto období ještě připomněl moment, kdy zamířili do Lán, aby oslavili výročí vzniku státu.

Miroslav Zikmund

„Domů jsem si odvážel pocit hrdosti, že jsem stál v těsné blízkosti jeho zakladatele, zároveň však dětské lítosti, že prezident Osvoboditel se zastavil o krok dříve, a místo se spolužákem Šindelářem si nepovídal se mnou.“

Zikmundovy další kroky směřovaly na plzeňské Masarykovo státní československé reálné gymnázium. V šestnácti letech se o prázdninách vypravil se svým mladším bratrem Josefem a kamarádem Vaškem na první cestu do Podkarpatské Rusi.

Ve svých vzpomínkách zmínil rovněž náročnost studia, kterou dokládá tolik oblíbenými číselnými údaji. Kromě jiného uvedl, že ze 109 primánů se k maturitě dostalo pouze 40 studentů. Zkoušku dospělosti úspěšně zvládl 1. června 1938.

Při zápisu na Vysokou školu obchodní v Praze prožil osudové setkání s Jiřím Hanzelkou a zrodil se plán na cestu kolem světa.

Kvůli válce jej dočasně odložili. Během toho se učili jazyky a čerpali informace o zemích, které chtěli navštívit. Zikmund nejdříve pracoval na jatkách, následně se věnoval administrativě.

Výstavy o M. Zikmundovi

  • Papírna Plzeň, od 17. února: Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek se vydali po stopách slavné cestovatelské dvojice. Nafotili stejná místa jako Zikmund s Hanzelkou
  • Knihovna města Plzně, Polanova síň: zmapování knižní a filmové produkce plzeňského rodáka. Výstava je do konce března
  • ZOO Plzeň, stálá výstava Past na rovníku: v den stých narozenin M. Zikmunda představen dřevěný model Tatry T77

Touha znovu ožila v roce 1946, kdy oba získali vysokoškolský diplom. Začali intenzivně připravovat první velkou expedici především po Africe a Jižní Americe, na níž vyrazili 22. dubna 1947.

Druhá výprava Evropou a Asií odstartovala o dvanáct let později. Stejnou trasu si loni vybrali dva nadšenci z Plas, Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek, kteří vyrazili po stopách legendární dvojice.

K Zikmundovým stým narozeninám přichystali výstavu. Expozice začíná v neděli v plzeňské Papírně.

Sto let Miroslava Zikmunda

MF DNES připravila ke 100. narozeninám slavného cestovatele Miroslava Zikmunda seriál o jeho výjimečném životě.

Plzeňského rodáka, který dlouhodobě žije ve Zlíně, si připomnělo také vedení města. Primátor Martin Baxa mu natočil zdravici a na počest slavného cestovatele zavlál na radnici prapor.

„Jste člověkem, který přinesl generacím nejen Plzeňanů, ale všech Čechoslováků neuvěřitelné zážitky. Vaše cesty otevřely nám všem pohled do světa, do kterého jsme se podívat sami nemohli. Přinesl jste spolu s Jiřím Hanzelkou svědectví o světě, který dnes už vlastně neexistuje. Díky vašemu nadšení, systematičnosti a houževnatosti jste zanechal obrovské svědectví,“ vzkázal oslavenci Baxa.

Cestovatel Miroslav Zikmund slaví stoleté jubileum (11. 2. 2019)

12. února 2019

zpět na článek