iDNES.cz

Jestli chcete jet načerno, nenastupujte, varovali cestující revizoři

  8:50
Na lidi, kteří se vozí městskou hromadnou dopravou bez jízdenky, neplatí pokuty a exekučně jsou téměř nepostižitelní, si posvítili v Plzni. Revizoři a strážníci varovali cestující už na zastávce, ať vůbec nenastupují, pokud si nechtějí koupit jízdenku, a chycené černé pasažéry vykázali z vozů.

Během měsíce a půl revizoři zkontrolovali v Plzni na třicet tisíc cestujících. | foto: PMDP

Jste si jistý, že máte jízdenku? Pokud ne a nemíníte si ji ve voze koupit, raději ani nenastupujte. Budeme v něm kontrolovat. Takhle varovali revizoři od poloviny května do konce června cestující čekající na vybraných zastávkách plzeňské městské dopravy.

„Vzhledem k tomu, že v našich vozech jezdí mnoho recidivujících černých pasažérů, kteří nemají v úmyslu své závazky uhradit a exekučně jsou téměř nepostižitelní, rozhodli jsme se ve spolupráci s městskou policií jim cestování co nejvíce znepříjemnit. Pro tyhle černé pasažéry je největším trestem, že nemohou jet a musejí jít pěšky,“ popsal Jan Schejbal, který je v Plzeňských městských dopravních podnicích vedoucím odboru příjmů z dopravy.

Za šest týdnů revizoři na vytipovaných zastávkách a linkách zkontrolovali na 30 tisíc cestujících. Více než tři tisíce lidí buď vůbec nenastoupily, nebo je revizoři odhalili ve voze při cestě bez platné jízdenky.

Protože cílem nebylo vybrat co nejvíc pokut, ale zvýšit komfort pro poctivé cestující, některé případy končily jen domluvou a vystoupením pasažéra bez jízdenky v nejbližší stanici. Vše se obešlo bez incidentů, protože kontrolory doprovázeli strážníci.

Jeden z revizorů k šestitýdenní akci řekl, že když s nimi byli strážníci, vše bylo klidnější. „Černé pasažéry můžeme tímto způsobem donutit, aby si zakoupili jízdenku. Když to neudělají, je žádoucí, aby nečekali ani na další spoj a šli skutečně pěšky,“ uvedl jeden z kontrolorů.

Jak revizoři popsali, nejenže na zastávkách čekající lidi varovali, ale ve vozech skutečně kontrolovali, jestli mají platné jízdenky, případně zda si jednorázové papírové lístky ve strojcích opravdu štípli.

„Efekt byl takový, že řada pasažérů vůbec nenastoupila, nebo vylovili drobné a šli si koupit jízdenku přímo k řidiči. V dalších dnech se kontroloři setkávali i s tím, že ti samí lidé už čekali na zastávkách s připraveným lístkem v ruce, který si hned po nástupu označili. Jedna paní revizorům řekla, že dětem nakoupila jízdenky rovnou za 500 korun, ať mohou jezdit bez problémů,“ popsal Jan Schejbal.

Veronika Kuchynková z velitelství plzeňské městské policie řekla, že revizory doprovázeli strážníci z obvodních služeben.

Uniforma opilé pasažéry většinou uklidní

„Hlavním úkolem strážníků bylo zajištění bezpečnosti revizorů. V případě potřeby ověřovali totožnost cestujících, prověřovali, zda po nich není vyhlášené pátrání. Při nočním doprovázení revizorů se často setkávali s opilými cestujícími, kteří kontrolorům nadávají. Když ale vidí uniformu, většinou se uklidní,“ řekla Kuchynková.

V Plzni revizoři společně se strážníky takto zaměřenou a dlouhodobou akci dělali poprvé.

„Je to pilotní projekt, jehož cílem je zvýšení komfortu pro poctivé cestující. Inspirovali jsme se v Ostravě a Ústí nad Labem, kde ve vyloučených lokalitách tento způsob prevence zavedli. V Plzni velkou vyloučenou lokalitu nemáme, ale po městě je řada oblastí, kde je například hodně ubytoven. Zaměřili jsme se na zastávky a vytížené linky, kde se revizoři podle vlastních zkušeností nejčastěji setkávají s cestujícími opakovaně jezdícími bez platné jízdenky,“ uvedl Schejbal.

V současné době dopravní podniky vyhodnocují celkové výsledky pilotního projektu a dopraváci budou jednat s vedením městské policie. Pokud bude akce zaměřená na téměř nenapravitelné černé pasažéry pokračovat, není vyloučeno, že dopravní podniky budou potřebovat navýšit počet revizorů.

„Budeme jednat s městskou policií a není vyloučené, že akci budeme opakovat,“ dodal Schejbal.

Instruktor Rudolf Charvát učil brněnské revizory sebeobraně (02/2018)

Autor:
zpět na článek