Rybník v Čečkovicích čeká odbahnění, pak u něj vznikne cyklostezka

  8:48
Vyznavači jízdních kol mají naději, že se dočkají nové cyklostezky spojující městečko Bor s Novou Hospodou na Tachovsku. Projekt je rozdělený na etapy. Cyklostezka povede po hrázi rybníku v Čečkovicích, který nejdříve čeká odbahnění.

Starosta Čečkovic na Tachovsku Petr Myslivec u vypuštěného obecního rybníku.(1. září 2020) | foto: Petr EretMAFRA

„Břeh rybníku směrem ke komunikaci poškozovala eroze. Nechali jsme zpevnit hráz a u silnice vznikne bezpečnostní přeliv, který tam dříve nebyl,“ popsal Petr Myslivec, starosta Boru u Tachova, pod který obec Čečkovice patří.

Podle starosty se počítá také s opravou požeráku neboli vypouštěcího zařízení rybníku, důležitou součástí boje se suchem a zadržováním vody v krajině je i jeho odbahnění. „Sediment město odstraňuje na své náklady,“ sdělil Myslivec. 

Investiční akce na rybníce o ploše téměř 1 300 čtverečních metrů, přijde na 1,4 milionu korun s DPH. Odbahnění za 300 tisíc korun zaplatí obec, zbytek pokryje dotace z ministerstva zemědělství.

Oprava rybníku je důležitá i pro plán vybudovat cyklostezku z Boru na Novou Hospodu.

„Než se začne budovat stezka pro cyklisty, musí být rybník opravený. Práce se budou řešit na etapy, aktuální je úsek Bor - Čečkovice a průtah Čečkovicemi, nyní jsme ve fázi získávání povolení od vlastníků pozemků,“ říká starosta.

Bahno skončí na polích jako hnojivo

Podle něj je důležité i to, že se zkulturní okolí rybníku, který je velmi využíván místními například k pořádání rybářských závodů.

Z odbahnění budou mít radost zemědělci, protože bahno z rybníka pomůže zúrodnit některá pole v okolí Čečkovic. K opravám na některých rybnících letos přistoupilo i Klatovské rybářství. Týká se to Žinkovského rybníka na jižním Plzeňsku a Hnačovského rybníka na Klatovsku. Opravovaly se bezpečnostní přelivy.

V Žinkovech probíhala s pomocí dotace kompletní rekonstrukce bezpečnostního přelivu, aby převedl stoletou vodu a stal se bezpečným i pro tisíciletou vodu. V Hnačově se před pěti lety přihodila havárie na výpustním zařízení. Rybníkáři dostali dotaci na rekonstrukci, i zde se opravou zvětšila kapacita bezpečnostního přelivu.

Žinkovský rybník se naplní vodou do konce roku, Hnačov podle odhadů až příští rok před letní sezonou.

Rybník v Čečkovicích

Rybník v Čečkovicích