Čáp Kryštof je nakonec samice, vrátil se ze Senegalu a hnízdí v Polžicích

  12:26
Příběh čtyřletého čápa bílého Kryštofa, kterého ochránci ze Záchranné stanice živočichů v Plzni jako prvního vybavili vysílačkou, dostal nový rozměr. Pták strávil zimu v africkém Senegalu, poté díky příznivému větru dolétl zpět na západ Čech a obsadil hnízdo v Polžicích na Domažlicku. A jak se nyní ukázalo, z Kryštofa se vyklubala samice, která každým dnem snese vejce.

Z čápa Kryštofa je samice. V neděli obsadila hnízdo v Polžicích na Domažlicku. | foto: Vít Šoltys

Ornitologové začali čápa bílého pojmenovaného Kryštof sledovat pomocí vysílačky vloni. Jako mládě ho okroužkovali na hnízdě v Brodu nad Tichou na Tachovsku v červenci 2017 a dlouhou dobu o něm nic nevěděli. 

Loňského června ale spadl u Města Touškova na Plzeňsku z vysílače a zranil se. Po vyléčení v záchranné stanici ho ochránci vybavili batůžkem na zádech s vysílačkou. Domnívali se, že pták musel do zimoviště v Africe a zpět už několikrát letět a pomocí vysílačky by se o něm dozvěděli mnoho užitečných a zajímavých informací.  

V červenci ho vypustili a Kryštof se vydal na konci léta do Afriky. 

S napětím pak všichni čekali, zda se čtyřletý pták vrátí domů na západ Čech. Zatímco někteří čápi už od konce února stáli na svých hnízdech, Kryštof se teprve vracel. „My mu věříme,“ řekl na začátku dubna Karel Makoň ze záchranné stanice.

Data ze satelitní vysílačky prozradila, že Kryštof poměrně dlouho čekal v Maroku na správný vzdušný proud.  Ten mu 4. dubna pomohl překonat Gibraltar a donesl ho do Evropy. „Zhruba za deset hodin, co opustil africký kontinent, urazil vzdušnou čarou 251 kilometrů. Domů se vrací unášen větrem přes Španělsko, Francii a Německo,“ popsal Makoň putování zkušeného čápa. 

V Německu ho 12. dubna vyfotili, jak si pochutnává na organickém odpadu umístěném na dočasné skládce. O den později byl už na cestě do Polžic u Horšovského Týna. Urazil celkem 5 570 kilometrů.

„Neměli jsme informace, zda Kryštof už někdy hnízdil. Čekali jsme, jak to v Polžicích dopadne. Na lampě veřejného osvětlení bylo od loňského roku totiž nové hnízdo čápů bílých. Obsadil ho pár a v červnu jsme tam okroužkovali tři čápata. Ale jestli na hnízdě byl právě náš Kryštof, jsme nevěděli,“ vypráví. 

Samice seděla na hnízdě celou noc

Hnízdo ale obsadil jiný samec a Kryštofovi se nedařilo na místo usednout. Několik dní nocoval jen pouze v jeho blízkosti a kroužil kolem něj. Zlom nastal až v neděli.

„Nevíme, co přesně se na lokalitě odehrálo, ale v neděli vyfotografoval Vít Šoltys na hnízdě v Polžicích první páření čápů bílých, přičemž dole jako samice byl právě náš Kryštof. Takže Kryštof není Kryštof, ale Kryštofa. Fotografii potvrdila i data z vysílačky, kdy Kryštofa na hnízdě seděla už celou noc,“ netajil se radostí Makoň.

Kdo je samcem zatím ochranáři nevědí, protože nemá ornitologický kroužek. Kryštofa by měla každým dnem začít snášet a usednout na snůšku.