Šimpanzí slečna slavila první narozeniny. Je extrémně hravá a zvídavá

  18:16
První rok svého života oslavila jedna z hvězd plzeňské zoo, šimpanzí samička Caila. Podle ošetřovatelů je extrémně všetečná, zvídavá, hravá a skotačivá. Z dárků se ale dlouho neradovala, protože si je přivlastnila její matka, pětadvacetiletá Zedonja.

Samička šimpanze učenlivého se narodila loni přesně na Nový rok.

„Caila se hodně osamostatňuje. Ve vnitřní ubikaci šplhá po lanech, vyleze až na strop. Je hodně všetečná, zvídavá, hravá a skotačivá. Mám pocit, že ostatní členové tlupy se ji snaží chránit, aby se jí něco nestalo a usměrňují ji,“ domnívá se mluvčí Zoologické a botanické zahrady města Plzně Martin Vobruba. 

Spolu s oslavenkyní dostali dárky také ostatní členové skupiny. O dva roky starší samec Bask, který je otcem Caily, její teta a dvě nepříbuzné tety. Ve vánočně laděných papírových taškách našli oříšky, větvičky a další přírodní pochoutky.

„Šimpanzí mládě je pořád kojené. Pevnou stravu zatím jen zkouší,“ vysvětlil Vobruba a doplnil, že ošetřovatelský tým skupině čas od času připravuje určité zpestření, aby se nenudili. 

Pro plzeňskou zoo bylo narození Caily velkou událostí, protože se tak stalo po sedmnácti letech. Pro Zedonju je Caila prvním potomkem. Stará se o ni pečlivě a v prvních měsících se o ní s nikým nechtěla dělit. Až později ji začala půjčovat ostatním samicích. Jako poslední se do výchovy zapojil Bask.   

Vzácná šimpanzí slečna se jmenuje Caila (7. 2. 2020)

Autor: