Hnědá voda z polí zalila ulice. Blížejov na Domažlicku znovu zasáhla povodeň

  17:04
Obec Blížejov na Domažlicku dnes opět zasáhla blesková povodeň. Hnědá voda se tu valila obcí z okolních polí. Podobný scénář se přitom odehrál před měsícem. Amatérské stanice hlásí v oblasti extrémní úhrny srážek.

Podle dosud zjištěných informací se voda dostala do stejných domů jako před několika týdny včetně domova pro seniory. Například dům, kde redakce MF DNES natáčela před měsícem, měl zatopený sklep až po strop. Dnes ho mají jeho obyvatelé pod vodou znovu.

Voda se obcí prohnala během pěti týdnů už potřetí. Místní si nepamatují, že by v minulosti bylo tolik bleskových povodní za sebou.

„Pršelo, pršelo a najednou se začala valit voda. Dva blesky, hromy veliký. To samé se stalo před měsícem. Taky to bylo rychlé. Ale minule mi do kuchyně natekla jen voda, teď to bylo i s bahnem,“ popsala starší obyvatelka domova pro seniory, zatímco jí hasič vysával vodu z koberce.

Starosta obce Jiří Červenka kolem třetí hodiny potvrdil, že se voda z polí, kde je zasetá kukuřice, opět prohnala obcí. Vydatně začalo pršet kolem jedné hodiny odpoledne. Redakce MF DNES s ním mluvila okolo třetí hodiny, kdy řídil vozidlo a kvůli vydatnému dešti mu nebylo téměř rozumět.

Silné bouřky zasáhly Česko, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

Podle serveru In-počasí Blížejov dnes odpoledne zasáhly dvě bouřky. „Řada domů je zatopená a ulice jsou opět pod vodou. V oblasti stále vydatně prší a situace se může ještě zhoršovat,“ varoval po poledni server. Amatérské stanice tu hlásí extrémní úhrny srážek až 100 mm.

Podle jedné z místních obyvatelek se od Lazců valily potoky hnědé vody. „Ve vsi už je souvislá vrstva vody na silnici, kanály chrlí gejzíry vody. Je jen otázka pár minut, kdy přetečou rybníky,“ popsala situaci ve dvě hodiny odpoledne po hodinové průtrži mračen. Rybníky nakonec přetekly.

Přívalový déšť v Rokycanech

Silný vítr a prudký déšť se prohnaly také městem Rokycany. Voda zatopila několik silnic, natekla do venkovního koupaliště, zatopila také podchod u vlakového nádraží, sklepy, domy.

„Dnešní bouře a přívalové deště způsobily nemalé škody v našem městě. V souvislosti se situací na koupališti musíme přesunout zítřejší oslavy 90 let koupaliště na jiný termín. Ostatní škody nyní monitorujeme,“ informovalo město bezprostředně po bouři na Facebooku.

Autoři: ,