Plzeň ozáří umělci z Japonska i Francie, na Mži se vzedme obří vodní stěna

  15:44
Zatím nejrozsáhlejší ročník festivalu světla Blik Blik do Plzně přiveze umělce nejen z celé České republiky, ale také ze zahraničí. Akce, která se koná poosmé, se tentokrát odehraje od 22. do 23. března. Téma zní Prameny, i proto povede trasa festivalu z velké části podél plzeňských řek Mže a Radbuzy.

Světelné instalace japonského umělce Yasuhira Chidy pro letošní ročník festivalu světla Blik Blik v Plzni, v Muzeu církevního umění (19. března 2024) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Čtrnáct venkovních instalací od mezinárodně uznávaných light designérů a umělců z celého světa si návštěvníci mohou užít zdarma. Na dvě interiérové instalace v DEPO2015 a také na rozsáhlou výstavu Light Scapes japonského umělce Yasuhira Chidy v Muzeu církevního umění je třeba si zakoupit vstupenky.

Asijský autor už v úterý své dílo představil novinářům. Tato expozice potrvá až do 22. dubna. Sedm působivých minimalistických světelných instalací, z toho tři ve světové premiéře, dá vyniknout historickým prostorám i cenným muzejním exponátům. Díla Yasuhira Chidy zkoumají témata, jako je prostor a nicota, ticho a zvuk, světlo a tma, klid a ruch.

Jeho instalace okouzlí jak náročné profesionály z oblasti výtvarného umění, tak ty, kteří se rádi nechají polapit a unášet silou současného umění, aniž by o něm měli nezbytně nějaké hlubší povědomí. „Yasuhiro Chida nás chce svými díly zaskočit a překvapit, podnítit k zastavení se a zamyšlení. Chida vytváří nové prostory, které dávají vzniknout novým emocím,“ uvedla kurátorka výstavy Adéla Klimková.

Od stejného tvůrce pochází i instalace nazvaná Aftereal, která v imaginární vodní hladinu promění travnatou plochu v centru města.

Obří vodní stěna na Mži

Nejvýraznější instalace letošního ročníku na řece Mži vzedme obří vodní stěnu, na níž francouzské duo umělců Jérémie Bellot a Ena Eno rozehraje světelnou optickou iluzi s názvem Seat of Illusions.

Rok 2024 je na počest velikánů Smetany, Dvořáka, Janáčka a dalších vyhlášen Rokem české hudby. Specialista na laserové projekce Richard Mach zachází v oslavě geniality zmíněných skladatelů o kus dále - českou klasickou hudbu míchá se současnými elektronickými žánry a propojuje ji ve velkorysou světelnou a laserovou show Symfonie24.

Tato instalace je jednou ze dvou, na kterou je možné zakoupit vstupenku do DEPO2015. Tou druhou je interaktivní stěna Exposure_03 od rakouského umělce Davida Reumüllera.

Novinkou letošního ročníku jsou ozvěny festivalu Blik Blik, které se uskuteční 6. a 7. dubna v neobvyklém prostředí kaolinového dolu Centra Caolinum Nevřeň.

26. března 2022