iDNES.cz

Plzeňskou nemocnici hlídá čtyři sta kamer, dvakrát víc než ulice města

  16:48
Plzeňská fakultní nemocnice investovala 58 milionů korun do nového kamerového systému. V areálech na Lochotíně a Borech je rozmístěno přes 400 kamer, nových je 220. Jsou vybaveny analytickým softwarem s inteligentními funkcemi. Kamery umí například vyhledat člověka podle barvy oblečení nebo jiného konkrétního popisu.

Fakultní nemocnice v Plzni zvýšila bezpečnost svých zaměstnanců a pacientů. Areál na Lochotíně nově sleduje 220 chytrých kamer. Celkem je jich v areálu na Lochotíně a Borech přes 400. | foto: FN Plzeň

Nové chytré kamery jsou umístěny v areálu nemocnice na Lochotíně,  kterým projde během jednoho všedního dne zhruba tři tisíce ambulantních pacientů. Nový kamerový systém má chránit nejen je a zaměstnance, ale i jejich majetek, a také vybavení a zařízení nemocnice.  Kamery sledují dění jak uvnitř objektů, například v ambulancích a ve vstupech, tak také ve venkovních areálech.

„Díky novému systému máme v případě potřeby dokonalý přehled o každém člověku, který do nemocnice vstoupí. Můžeme trasovat pacienty, kteří kliniku neoprávněně opustí a umíme včas zachytit bezpečnostní rizika, například detekovat podezřelé chování nebo dlouho odložený předmět,“ informoval technicko-provozní náměstek Fakultní nemocnice (FN) v Plzni Milan Topinka.

Zabezpečovací a tísňové systémy monitorují dění v obou areálech nepřetržitě a obsluhuje je bezpečnostní velín. Všech více než čtyři sta kamer dohlíží spolu s bezpečnostní službou na 16 tisíc místností. Pro srovnání, na území Plzně v současné době sleduje veřejná prostranství 230 kamer.

Chytré kamery v nemocnici umí například najít člověka podle barvy oblečení nebo jiného konkrétního popisu. Není proto problém najít třeba ztracené dítě.

Díky kamerám se v minulosti ale také například podařilo najít ženu, která vykrádala ledničky, kde měli pacienti jídlo.

Budovu lze na dálku uzavřít

Bezpečnostní velín může v případě nutnosti na dálku uzavřít celou budovu nebo jednotlivá pracoviště.  A to díky bezpečnostním dveřím, kterých je v nemocnici nyní 390, a jejich počet stále roste. 

K větší bezpečnosti přispívá i to, že na jednotlivá pracoviště mohou  vstoupit jen zaměstnanci, kteří mají vstup povolen na zaměstnanecké kartě. Okruh lidí, kteří smějí vstoupit do všech prostor v nemocnici, je velmi omezený.

Zajistit bezpečnost pomáhá také státní i městská policie. „Strážníci docházejí pravidelně v doprovodu psovoda, což nám v minulosti pomohlo například řešit problém s bezdomovci, kteří svého času hledali útočiště v lochotínském areálu. Na obzvlášť frekventovaných místech je zajištěna trvalá přítomnost ostrahy. Jedná se například o Urgentní příjem nebo akutní psychiatrickou ambulanci,“ vyjmenoval náměstek.

O nutnosti stále zvyšovat bezpečí pro pacienty i personál svědčí i případ z minulosti. V srpnu 2018 vnikl na rehabilitační oddělení nemocnice na Lochotíně muž, který se pokusil znásilnit starší ženu. Útočník byl několikrát hospitalizovaný na psychiatrii a soud ho za pokus o znásilnění poslal na čtyři roky do vězení.

zpět na článek