Práce zadarmo a bití, obžaloba viní dvojici mužů ze zotročování bezdomovců

  16:04
Dva muži z Karlovarska čelí u Krajského soud v Plzni obžalobě z vydírání, ublížení na zdraví, porušování domovní svobody a týrání. Podle žalobce si z několika bezdomovců udělali otroky. Museli pro ně pracovat zadarmo a když se vzpouzeli, dvojice je fyzicky napadla a zamkla.

Na okraji jednoho z karlovarských parků zastavilo loni v říjnu auto u Marcela K., který se pohybuje mezi bezdomovci. Z vozu vystoupil muž a násilím jej přinutil nasednout na zadní sedadlo. Auto se rozjelo a zastavilo u domu v okrajové části Karlových Varů. Tam řidič se spolujezdcem podle obžaloby muže napadli.

„Donutili ho vysvléct do trenýrek, prohledali mu veškeré oblečení. Pak jej odvedli do místnosti bez oken, ve které ho zamkli. S minimálním přísunem stravy a pití jej tam drželi čtyři dny,“ popsal státní zástupce u Krajského soudu v Plzni.

Poškozený je jedním z asi čtveřice lidí pohybujících se v Karlových Varech mezi bezdomovci, kteří zažili loni na přelomu léta a podzimu podle státního zástupce drsné zacházení od obžalovaných Josefa Šamana a Martina Váni. Důvodem k násilí bylo podle spisu například to, že Šaman chtěl znát jména lidí, jejichž fotky měl v mobilu.

Další z poškozených musel pro změnu podle státního zástupce dělat pro obžalovaného zadarmo, ve volnu a o víkendech mu hlídal psy nebo u něj uklízel. V případě, že práci nechtěl dělat, Šaman muže bez domova podle státního zástupce fyzicky napadl. Lhal mu, že za něj hradí sociální a zdravotní pojištění a že za něj zaplatil exekuce, proto mu nebude dávat žádnou mzdu.

Šaman, který je stíhán vazebně, vinu odmítá. „V obžalobě je to všechno překroucené. Marcela K. jsem hledal, protože vykradl nás i dům, který jsme měli ohlídat. Pátral jsme po něm sám, protože když mi v minulosti někdo rozbil okno u auta nebo ukradl nářadí, policie nikdy nic nevyšetřila. Udělal jsem něco, co je v rozporu se zákonem, ale ne to, co je mi kladeno za vinu. Nikoho jsem nechtěl zotročit, nedával pokyny, aby někdo někoho zbil,“ prohlásil Šaman.

Spoluobžalovaný Váňa ale řekl, že on sám jen plnil Šamanovy příkazy. „Dělal jsem u nich ve firmě jako zedník, poslali mě tam z úřadu práce. Věděl, v jak špatné finanční situaci jsem. Řekl mi, že jestli si chci udržet práci, musím ho poslouchat na slovo. Jeho manželka pochází z rodiny, kterou tady každý zná. Vyprávěl, co všechno tam dělají s lidmi, kteří neposlouchají. Naháněl mi strach,“ vypověděl Váňa.

Státní zástupce pro Josefa Šamana navrhl pětiletý úhrnný trest odnětí svobody se zařazením do věznice s ostrahou. Pro Martina Váňu požaduje o dva roky méně. Soud bude pokračovat výslechy svědků.

Autor: