Bezdomovec nemocný covidem utekl z izolačního centra, dostal podmínku

  12:44
Dvouletou podmínkou potrestali soudci Okresního soudu Plzeň-město devětadvacetiletého bezdomovce za šíření nakažlivé nemoci. Loni v březnu utekl ještě s parťákem oknem z izolačního centra pro covid pozitivní lidi bez domova, které vzniklo v bývalé škole v Plzni. Oba muži záhy zmizeli v plzeňských ulicích.

Daniel Vokurka dvakrát utekl z karanténních zařízení v Plzni, kde byl umístěn pro pozitivní testy na covid-19. (21. 9. 20922) | foto: Petr Ježek, MF DNES

Nemocný Daniel Vokurka se tehdy pohyboval mezi lidmi čtyři dny. Jeden útěk mu ale nestačil. Loni v listopadu měl opět pozitivní test na covid-19. Skončil tehdy v karanténní části charitního centra, ale i z něj utekl. Po třech dnech se pak sám vrátil.

Protože první útěk byl v době vyhlášeného nouzového stavu, hrozil mu přísnější trest mezi dvěma až osmi roky vězení.

Podle státní zástupkyně Jany Korbelové muž věděl o pozitivní testu na covid. Proto jej strážníci převezli do právě otevřeného izolačního centra v bývalé škole v plzeňské části Doubravka.

Bezdomovci hrozilo až osmileté vězení

„Bez jakékoli ochrany horních cest dýchacích nedovoleně opustil 19. března 2021 budovu určenou pro osoby sociálně slabé mající pozitivní PCR test a pohyboval se po různých částech města Plzně. Vypátrán a převezen na městskou charitu byl 23. března, kde pak byl po zbytek izolace,“ uvedla státní zástupkyně.

Vokurka u soudu okamžitě přiznal oba útěky. „Cítím se vinen, souhlasím s popisem skutků i právní kvalifikací,“ prohlásil po přečtení obžaloby. „Myslím, že to byla hloupost. Lituji svých skutků, chtěl bych se omluvit,“ řekl odhodlaně v soudní síni.

Když jej policisté vyšetřovali kvůli útěkům, řekl jim, že bydlí v Plzni pod mostem. Dodal tehdy, že se snaží zajistit bydlení na Charitě. „Na Charitě opravdu bydlím, jsem tam denně. Platím 40 korun za noc,“ řekl invalidní důchodce.

Když mu soudci vyměřili dvouletý podmíněný trest se stejně dlouhou zkušební dobou, pokýval souhlasně hlavou. „Souhlasím, vzdávám se práva na odvolání,“ prohlásil.

Byla to hloupost, přiznal souzený

Když se odvolání vzdala i státní zástupkyně, která přesně takový trest navrhovala, verdikt okamžitě nabyl právní moci.

Soudkyně Bohdana Kučerová uvedla, že senát neshledal podmínky pro mimořádné snížení trestu pod hranici dvou let, jak navrhoval obhájce. „Pan obžalovaný se dopustil dvou trestných činů, prohlásil vinu, trest je na samé spodní hranici trestní sazby. I zkušební doba je nejnižší možná, ta nesmí být kratší než trest,“ vysvětlila.

Plzeňští soudci za porušování izolace nebo karantény v době nouzového stavu hříšníky trestají zatím podmínečnými tresty. Takový dostal již muž, který se dozvěděl o pozitivním testu a pak si šel v noci nakoupit na čerpací stanici.

Podmínku dostala i žena, která v době izolace jezdila taxíkem přes celé město za svým tehdejším přítelem.

K podmínce již byl odsouzen také Vokurkův parťák, který s ním tehdy utekl. Útěk znamenal konec pro bezdomovecké izolační centrum, které i přes odpor místní radnice loni v březnu zprovoznilo město v bývalé škole v části Doubravka. Fungovalo jen dva dny. Po útěku zbylých pět izolovaných převezli strážníci na Charitu, kde v části objektu vzniklo nové centrum izolace.

Bývalá škola patřící městu pak byla opět uzavřena, i když do jejích úprav na izolační centrum investovalo město desítky tisíc korun.

Autor: