Nechceme nikoho provokovat, tvrdí organizátorky Bandera Party a název změnily

  10:22
Plzeňské diskotéky pojmenované po kontroverzním vůdci ukrajinských nacionalistů v druhé světové válce Stepana Bandery změnily své jméno. Organizátorky akcí z Ukrajiny tvrdí, že nechtěli nikoho názvem Bandera Party provokovat. U části veřejnosti ale název vzbudil bouřlivé emoce.
diskotéka-ilustrační foto

ilustrační snímek | foto: archiv

„Omlouváme se všem, kterých se původní název dotkl. Neuvědomili jsme si, jak velké emoce osoba Stepana Bandery v části české společnosti vyvolává. My ho vnímáme jako bojovníka za samostatnou a demokratickou Ukrajinu proti stalinovské sovětské diktatuře a vězně zatčeného nacistickým gestapem,“ píší organizátorky diskoték na facebookové stránce věnované Bandera Party. Nově je přejmenovaná na Ukrainian Party.

Doplnily, že nemohou ale opomíjet i stinnou stránku Bandery a otřesné činy některých jeho následovníků. „Nechceme vést historickou polemiku, ale ani nechceme nikoho v České republice provokovat, proto jsme název události propříště ihned změnily,“ uvedly.

Kdy se další akce, kterou organizátorky označují jako charitativní na podporu ukrajinských bojovníků, v plzeňské klubu Aréna uskuteční, ale zatím není jasné.

Je to nehorázná arogance, míní kritici

Organizátorky dále vysvětlují, že diskotéku bez mediálního zájmu uspořádaly již v minulosti a proběhla jako běžná taneční zábava. Například v lednu či v listopadu.

„A zúčastnilo se jí i mnoho našich českých kamarádů. V ČR žijeme již trvale mnoho let a moc si zdejších lidí vážíme. Ještě jednou se omlouváme za název akce, který vyvolal tolik emocí, nenávisti, příběhů a nepravd. Přejeme si mír a klid bez fašismu i nacismu pro Ukrajinu i pro Českou republiku,“ uzavírají a přiložily k vyjádření snímek vlajky České republiky.

Změna názvu z Bandera na Ukrainian Party ale části veřejnosti sledující tuto kauzu na sociálních sítích neuspokojila a považují to za výsměch českému národu: „Vyznělo to jako nehorázná arogance. Jde pouze o změnu názvu a krytí tohoto nacionalistického myšlení, které je odlišné. Vaše nátury a myšlení je jiné, nežli naše.“

Ukrajinská diskotéka v Plzni s názvem Bandera party pobouřila veřejnost

Poslední diskotéka s názvem kontroverzní postavy evropských dějin se uskutečnila 14. ledna a z výtěžku z akce se nakoupily potřeby pro armádu jako termoprádlo, spacáky, taktické rukavice, karimatky. „Darovali jsme také prostředky osobní hygieny a léky na první pomoc. Všechny tyto věci byly poslány směrem na Doněck a převedeny do armády různých podskupin,“ psaly organizátorky.

Bandera za druhé světové války jako vůdce ukrajinských nacionalistů jednostranně vyhlásil samostatný ukrajinský stát a spoléhal na podporu německého wehrmachtu. Byl ale zatčen gestapem a uvězněn. Jeho přívrženci mezitím na některých místech spolupracovali s Němci, jinde proti nim bojovali. Poté brutálně vyháněli Poláky z dnešní západní Ukrajiny a podle polských odhadů zabili přes 100 tisíc lidí. Na svědomí měli také vyvražďování Židů a volyňských Čechů.

Bandera je považován za jednu z nejkontroverznějších postav evropských dějin. V říjnu 1959 jej v Německu zavraždil sovětský agent.

Vymezili se primáror i Okamura

Proti pořádání takových akcí se ohradil například primátor Plzně Roman Zarzycký. „Tohle v Plzni fakt nechci! Apeluji na všechny slušné provozovatele restaurací a dalších zábavních podniků, aby pořadatelům takových akcí neposkytovali prostor. Zároveň vyzývám ukrajinské občany, aby se v Plzni chovali slušně a děkuji těm, kteří tak činí. Bandera byl válečný zločinec, Banderovci mají na svědomí masakry i na československém obyvatelstvu. Podobné akce jsou pro mě nepřijatelné.“

Také šéfovi SPD Tomiu Okamurovi neušla tato kauza pozornosti: „Můj návrh je jednoduchý - jestli tady nějací Ukrajinci uctívají zločince Banderu, který vyvražďoval Čechy, ať jim ministr vnitra okamžitě ukončí povolení k pobytu v ČR a ať táhnou zpátky na Ukrajinu. Tady nemají co dělat!“

Případem se od konce února zabývají policisté, kteří zjišťují a vyhodnocují potřebné informace.