Nacisté považovali bábu Radnickou za jasnovidku, nemoci poznala z moči

  9:42
Během svého 95 let dlouhého života pomohla se zdravotními problémy tisícům lidí. Léčila pěvecké a herecké hvězdy i vrcholné politiky. Od smrti věhlasné léčitelky Boženy Kamenické známé hlavně pod přezdívkou Bába Radnická v neděli uplyne pětadvacet let.

Přestože se spolu s dalšími devíti sourozenci narodila do velké rodiny v Janštejně nedaleko Jihlavy, je spojována především s Plzeňským krajem.

Dlouhá léta žila v Radnicích na Rokycansku, kde nejčastěji přijímala pacienty. Díky městu získala v pozdějším věku své přízvisko. Žila rovněž v Tymákově, své poslední roky strávila v Plzni.

Podobně jako jiní léčitelé určovala choroby podle moči, kterou nahřívala nad kahanem. Dokázala prý rozpoznat závažná onemocnění a následně lidem pomoci je úspěšně porazit.

Mezi její pacienty patřili například zpěvák Karel Gott, herec Josef Kemr nebo prezident Václav Havel.

Kromě toho byla vyhlášená ještě jednou specializací. Svými bylinnými směsmi s názvy jako Hormonka nebo Zlatobýlka také léčila například neplodnost žen.

V roce 1926 absolvovala kurz přírodního léčení se zaměřením na rehabilitaci a léčbu bylinami podle Kneippa na soukromé odborné škole v České Lípě. Po skončení kurzu začala tamtéž s praxí léčitele. Po německé okupaci v roce 1939 se přestěhovala s manželem do Radnic k sestře.

Stejně jako celá řada jejích kolegů se dostala do hledáčku nacistického režimu. Léčitelku nacistům udal její soused, pravděpodobně kvůli ukrývání menších zásob jídla, poslouchání zahraničních stanic a vlastnění závadných tiskovin.

„Oni se báli, protože mě pokládali za hellseherin – jasnovidku,“ popsala Kamenická několikatýdenní věznění na jednom z videozáznamů, které při přípravě bakalářské práce získal student Západočeské univerzity v Plzni Martin Benedikt. V léčitelství však mohla pokračovat.

V roce 1950 se přestěhovala do Tymákova, kde žila 15 let. V letech 1965 až 1978 opět žila v Radnicích, zbytek života strávila v Plzni. Její jediný syn zemřel v pěti letech, později vychovávala tři syny svého ovdovělého bratra Otakara.

V radnickém Muzeu Josefa Hyláka je umístěna expozice věnovaná léčitelce. Ve městě je možné najít i dům, kde bydlela. Má zde i svou pamětní desku.

Autor: