Spor o šestimilionovou pokutu pro Arrivu za nevypravené spoje jde k soudu

  10:04
Šestimilionovou pokutu, kterou Plzeňský kraj uplatnil proti společnosti Arriva za to, že v roce 2020 v regionu nevypravila desítky spojů, bude posuzovat soud. Dopravní firma kvůli udělení pokuty Plzeňský kraj koncem loňského roku zažalovala.

Od poloviny června 2020 provozuje autobusovou dopravu v Plzeňském kraji společnost Arriva (12. 1. 2021) | foto: Petr Eret, MF DNES

Sankci zhruba šest milionů korun se vedení kraje rozhodlo uplatňovat loni v květnu. Pokuta se vztahovala k týdnům po 14. červnu 2020, kdy Arriva převzala provoz autobusových linek v Plzeňském kraji.

Loni ji kraj nejprve vyzval k zaplacení, ale neuspěl. „My jsme ty finance za pokutu strhli z bankovní záruky. Arriva nás za to dala k soudu. A teď záleží na tom, jak proběhne soudní řízení,“ prohlásil náměstek hejtmanky pro dopravu Pavel Čížek ze STAN

Domnívá se, že v tomto případě v podstatě nemohlo dojít mezi krajem a dopravní společností k dohodě o nějakém kompromisním řešení. Upozorňuje, že kraj se musí držet pravidel daných smlouvou. 

„Takže těžko může nějak ulevit. Oni asi pravděpodobně budou namítat, že je ta pokuta neoprávněně vysoká, protože je to tisíc korun za neodjetý kilometr,“ uvedl Čížek. 

Za ujetý kilometr kraj přitom platí 41 korun. „Ale my nemůžeme nic slevit, takže uvidíme, jak o tom soud rozhodne,“ konstatoval. Zástupci Arrivy svůj nesouhlas s pokutou dávají do souvislosti s tím, že období, kterého se sankce týká, ovlivnila opatření proti šíření koronaviru.

„Náš rozjezd v Plzeňském kraji výrazně zkomplikovala covidová pandemie, která na jaře roku 2020 udeřila a byla velmi omezující v přípravách celého projektu. Největší komplikací pro nás bylo uzavření autoškol a zastavený výcvik a příprava nových řidičů, s nimiž jsme počítali pro naplnění potřebného počtu šoférů. Komplikací byl i strach a obavy uchazečů o práci docházet na pohovory a uzavírat pracovní smlouvy v pandemické době. Výši sankce považujeme kvůli covidové situaci za neúměrnou,“ uvedl mluvčí společnosti Arriva Jan Holub. 

Arrriva: rozjezd zkomplikovala pandemie

Problematický nástup Arrivy v Plzeňském kraji v polovině roku 2020 vyvolal rozruch a řadu stížností cestujících.

Opozice v zastupitelstvu kraje pak kritizovala, že hejtmanství k sankcím sáhlo až po několika měsících. Ředitelka krajského organizátora dopravy Poved Zdeňka Kmochová loni při jednání zastupitelů vysvětlovala, že kvůli dohadům mezi právníky kraje a Arrivy se uzavření záležitosti protáhlo.

Nakonec se prý řešilo, zda šest nepřipravených řidičů mohlo způsobit nevyjetí desítek spojů. Podle Kmochové se právníkům zdálo, že dopravce výpadek spojů zdůvodnil správně.

Opozici se její argumenty nezamlouvaly. Martin Záhoř z ANO prohlásil, že zástupce kraje personální situace dopravce nemusí zajímat. „Je pro mě matoucí, že se tady bavíme o zcela jasných záležitostech, ke kterým došlo, a že se s pomocí právníků řeší, zda my můžeme, nebo nemůžeme sankci čerpat,“ uvedl Záhoř. Ten v souvislosti s tím zapochyboval, zda je smlouva s dopravcem napsaná dobře.