iDNES.cz

Unikátní Semlerova rezidence v Plzni se po rekonstrukci otevírá lidem

  9:46
O další atraktivní prostory se brzy rozšíří nabídka plzeňských turistických cílů. Po náročné rekonstrukci návštěvníky přivítá 23. září Semlerova rezidence na Klatovské třídě 110. Interiér vznikl na základě konceptu věhlasného architekta Adolfa Loose a podle projektu jeho žáka a někdejšího spolupracovníka Heinricha Kulky.

Byt rodiny Oskara a Jany Semlerových, který je nejvýznamnější částí domu, patří k předním památkám moderní architektury ve střední Evropě. Podle autora expozice a prohlídkové trasy Petra Domanického je jeho význam srovnatelný s Loosovou Müllerovou vilou v Praze a brněnskou vilou Tugendhat architekta Miese van der Roheho, která je zapsána na seznamu UNESCO.

„Velmi rozsáhlý byt nemá klasická podlaží, jeho jednotlivé prostory různých výšek se v šesti úrovních soustřeďují kolem centrální obytné haly. Toto řešení, takzvaný Raumplan, navazuje na Loosovo pojetí Müllerovy vily a představuje určité symbolické završení architektovy činnosti v Plzni a v Čechách vůbec,“ sděluje Domanický ze Západočeské galerie v Plzni.

Galerie rezidenci spravuje od roku 2012. Ihned po převzetí projektu začaly práce na přípravě plánů rekonstrukce a restaurování celého objektu. Rozhodující etapa prací se odehrála v posledních třech letech. Opraven byl takřka celý objekt včetně fasády a garáží. Zrestaurována byla většina dochovaného vybavení, historického bytu a také mnoho detailů, které se v originále nedochovaly.

Restaurátoři provedli třeba náročnou opravu makasarové podlahy velké obytné haly, prostoru kuchyně a přípravny, dětských pokojů i pokojů manželů Semlerových.

Nejsložitější byla oprava sedmibokého prostoru jídelny, nejvíce poškozené místnosti. Restaurátor musel kompletně rozebrat silně narušené mahagonové obklady a srovnat deformované desky. Každou bylo třeba zrestaurovat a dosadit na původní místo.

Při prohlídce základního okruhu návštěvníci s průvodcem projdou prostorově nejzajímavější část historického bytu, která nabízí až 15 místností od šaten přes vstupní vestibul až po reprezentační obytnou halu, dále letní a zimní jídelnu a soukromé pokoje rodiny Semlerových.

Součástí prohlídky je i schodiště pro personál, hostinský pokoj a kuchyně. V historickém interiéru jsou umístěny dva architektonické modely a fotoalba s historickými snímky rodiny a domu. Návštěvníci mají též možnost prohlédnout si expozici v infocentru.

zpět na článek