Hejtmana rozzuřily hrnky s Hitlerem, rozbíjel je na Václavském náměstí

  17:22
Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard veřejně rozbil před sochou svatého Václava v Praze hrnky s podobiznami nacistických vůdců. Protestoval tak proti jejich prodeji vydavatelstvím Naše vojsko.

Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard je proti tomu, aby nakladatelství Naše vojsko prodávalo předměty s nacistickými vůdci. | foto: Josef Bernard

Josef Bernard se na čtvrteční akci na Václavském náměstí dopředu připravil. Nejprve si zavolal do dvou pražských kamenných obchodů nakladatelství Naše vojsko a zjišťoval, zda mají na prodej hrníčky s Adolfem Hitlerem, Reinhardem Heydrichem, Adolfem Eichmannem a knihu Mein Kampf.

„V jednom obchodě mi řekli, ať si zajdu raději do druhého, že tam mají větší výběr. Když jsem vešel dovnitř, žádné hrníčky s nacisty jsem neviděl. Stačilo se ale zeptat a ihned otevřeli šuplíky, kde bylo těchto výrobků kolem stovky,“ zděsil se hejtman.

Koupil si jich pětadvacet a s plachtou, koštětem, kýblem, kladivem a s nápisem „Tohle svinstvo tady nechceme“ vyrazil na Václavské náměstí. Tam hrnečky propagátorů zvrácené ideologie rozbíjel a přitom volal do megafonu: „Je to popření památky šesti milionů zavražděných Židů.“

Na neobvyklé chování pod sochou sv. Václava reagovali také policisté. Josef Bernard jim vše vysvětlil a ti ho nechali akci dokončit.

„Je to výzva Pražákům, aby okamžitě zastavili prodej předmětů s nacistickou symbolikou. V zemi, kde kvůli nacismu umírali tisíce lidí. Apeluji na policii. Pokud s tím ona nemůže nic dělat, ať to tedy řeší vláda,“ vzkazuje Bernard.

Hrnek a triko s portrétem nacistického vůdce Adolfa Hitlera v nabídce e-shopu vydavatelství Naše vojsko.

Dodal také, že své stanovisko pošle písemně majiteli Našeho vojska a zvažuje, že se také obrátí na ministra kultury, aby se ve věci angažoval.

„Když v tom nikdo jiný nic nedělá, musím já,“ vysvětlil svoji akci na Václavském náměstí.

Vše odstartoval článek o vnukovi spisovatele Arnošta Lustiga, který si prošel Osvětimí. Svět Lustig byl v Senátu na den památky holokaustu a pak se dozvěděl, že v Praze je obchod, kde prodávají nacistické předměty.

„V rozhovoru říká, že byl z toho šokovanej. Jak může Senát zorganizovat den památky, zatímco je tohle legální prodávat? Šokovalo to i mě, myslel jsem si, že už je to dávno zakázané,“ přiznal Bernard.

Majitel Našeho vojska Emerich Drtina se rozhodl prodávat hrnky z českého porcelánu či trička s podobiznou Adolfa Hitlera, „aby trochu povyrazil veřejnost. Předměty s Hitlerem byly tak trochu mediálním trikem,“ řekl již dříve pro MF DNES Drtina.

Trička s fašisty nakladatelství nabízí jako sběratelskou edici za 399 korun za kus, hrnky za 299 korun.

Prodejem tohoto zboží se už v roce 2018 zabývala pražská policie. Věc nakonec odložila. Dospěla k závěru, že v českém právním řádu není jakýmkoliv způsobem kodifikován obecný zákaz zobrazování či veřejné prezentace jakýchkoliv symbolů, či osob.