Plzeňskou sbírku kubismu veřejnost neuvidí, dozví se však o ní celý svět

  8:28
Publikaci s názvem 50 mistrovských děl českého kubismu ze sbírek Západočeské galerie v Plzni vydala tato instituce v prestižním londýnském nakladatelství Scala Arts & Heritage Publishers, které prezentuje sbírky předních světových galerií a muzeí. Kniha představuje jednu z nejlepších kolekcí tohoto zaměření v Čechách z období mezi roky 1909 a 1938.

Západočeská galerie představila publikaci 50 mistrovských děl českého kubismu ze sbírek ZČG, kterou vydalo prestižní londýnské nakladatelství Scala Arts & Heritage ve spolupráci se Západočeskou galerií. Knihu představil ředitel galerie Roman Musil (vlevo) a obchodní ředitel nakladatelství Neil Titman. (20 5. 2022) | foto: Petr Eret, MAFRA

Sbírku českého kubismu Západočeské galerie (ZČG) založil její první ředitel Oldřich Kuba, který velmi dobře znal tvorbu české meziválečné avantgardy, ale i výtvarnou scénu 50. a 60. let 20. století.

Fascinován byl zejména pracemi Bohumila Kubišty a Emila Filly. Právě díky jeho úsilí má galerie ve svých sbírkách jejich nejzásadnější díla.

V publikaci jsou vedle Kubišty a Filly zastoupeni svými malbami například Václav Špála, Josef Čapek, František Muzika, Jan Zrzavý, sochami a reliéfy pak zejména Otto Gutfreund.

„Sbírka českého kubismu je tím nejlepším, co v depozitářích máme. Bohužel, tato kolekce není k dispozici veřejnosti, protože Západočeská galerie nemá jako jediná v zemi stálou expozici,“ připomněl ředitel galerie Roman Musil.

Výběr z děl kubistů je už druhou publikací, kterou ZČG u Scala Arts & Heritage Publishers vydala. Tou první byla v roce 2019 kniha představující v edici Director’s Choice to nejlepší z depozitáře ZČG.

Publikační činnost je významnou součástí aktivit galerie. Ta se právě nedávno dočkala významného ocenění. Získala hlavní cenu v tuzemské soutěži Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku 2021 za publikaci Epocha salonů: České salonní umění a mezinárodní výtvarná scéna 1870–1914.

Publikaci vydala Galerie a nakladatelství Stará pošta ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni u příležitosti připravované výstavy, která se bude konat od 28. září 2022 do 5. března 2023 ve výstavní síni Masné krámy Západočeské galerie v Plzni.