Archeologové našli nejstarší zeď v Pardubicích, změní pohled na dějiny zámku

  10:00
Archeologové změnili pohled na nejstarší dějiny pardubického zámku. Během výzkumu totiž narazili na mohutnou zeď z opuky, která tu ve 14. století tvořila obytně obrannou hranolovou věž, takzvaný donjon.

Opuková zeď původního hradu | foto: Východočeské muzeum v Pardubicích

Koronavirus sice pozastavil život v Česku, ovšem ne tak úplně. Na zámku v Pardubicích se pracuje a během rekonstrukce elektrické přípojky archeologové Východočeského muzea učinili mimořádný objev.

Našli pozůstatky původního hradu ze 14. století, konkrétně mohutnou zeď z opuky, která tehdy tvořila obytně obrannou hranolovou věž - donjon.

„Dohlížíme na výkop a v archeologické sondě v jižní části nádvoří jsme našli relikty hradu pánů z Pardubic, což odpovídá době vlády Lucemburků v českých zemích. Jde o mohutné opukové zdivo mocné 2,4 metru,“ oznámil ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Je to nejstarší zděná konstrukce v Pardubicích, což už potvrdili archeologové. 

„Tato věž měla obdélníkový, nebo čtvercový půdorys. Jde patrně o nejstarší dosud objevenou zděnou konstrukci v Pardubicích. Mladší pohusitské a pernštejnské stavby jsou většinou postaveny z vyvřelých hornin z Kunětické hory nebo zaniklého povrchového lomu v blízkosti dnešní pardubické části Hůrka. Tato věž byla postavena z opuky, což také potvrzuje, že je starší,“ řekl stavební historik Bohdan Šeda.

„Podařilo se nám zachytit i geologické podloží. Z něj můžeme soudit, že hrad tu byl postaven na původní drobné štěrkopískové vyvýšenině, kterou vytvořilo meandrující Labe. Návrší mohlo být i určitým způsobem upraveno a uzpůsobeno k založení hradu, ale rozhodně nedošlo k nějak výrazné remodelaci terénu,“ dodal vedoucí archeologického oddělení muzea Tomáš Zavoral.

Muzeum teď bude muset překreslit model do expozice, kterou otevírá příští rok. „Místo hradu s obvodovou zástavbou tam bude obytně obranná věž,“ doplnil Libánek.

Podle něj nelze přesně určit, kdo hrad postavil. Mohli by jimi být synové Arnošta z Hostýně Bohuš, Vilém a Smil, kteří byli podporování bratrem Arnoštem z Pardubic, ten je všem dobře znám.

Autor: