Záchranářský pes Darren daroval krev jinému chlupáčovi ve vážném stavu

  9:44
Orlickoústecký hasičský kynolog David Hynek je na podivné telefonáty zvyklý. Takový jako dnes nad ránem však přijímal poprvé. Volali mu z veterinární kliniky, že nutně potřebují krev jeho psa Darrena pro jiného vážně zraněného psa.

Krátkosrstý ohař Darren na klinice, kde daroval krev jinému psovi. | foto: HZS Pardubického kraje

Davidu Hynkovi v noci na středu, přesně v jednu hodinu ráno, zazvonil telefon. „Z veterinární kliniky volali s velkou prosbou, že nutně potřebují psa na darování krve pro pejska ve vážném stavu,“ popsal Hynek hektické chvíle.

Záchranářský pes Darren, mimochodem figurující mezi desítkou psů, kteří mohou vyjet do světa vyhledávat zavalené lidi v troskách, a který působil letos po zemětřesení v Turecku, je totiž na seznamu dárců krve.

„Do necelé hodiny jsme byli na místě,“ uvedl Hynek.

V troskách našli živé i mrtvé. Z chmur dostával psovoda jeho čtyřnohý parťák

Veterináři provedli Darrenovi základní vyšetření a křížový test, který ukáže, zda je krev vyhovující pro příjemce. Potvrzeno. Jeho německý krátkosrstý ohař je vhodným dárcem.

Poté už přišel na řadu samotný odběr krve. Dělá se nejčastěji z krční žíly. Pes musí vydržet ležet na boku a mít nataženou hlavu a krk. Asi po pěti minutách je krev odebrána a veterinářka s ní odchází, aby mohla podat transfúzi nemocnému psovi,“ doplňuje David Hynek.

Darren po odběru krve musel ještě chvíli vydržet v klidu. Pak doplnil tekutiny a pro nabrání sil dostal také masovou konzervu.

Byly skoro tři hodiny ráno, když Darrenem se svým pánem ještě chvíli po transfúzi seděli v autě před veterinární stanicí a snažili se aspoň chvilku usnout. Dopoledne už byl David Hynek zase naplno ve službě, třebaže Darrena čeká klidový den na hasičské stanici.

Sedmiletého Darrena mohou zájemci vidět naživo například tuto sobotu na Dnu otevřených dveří na stanici v Pardubicích při ukázce, která začíná v 9.30 hodin.

Autor: