Výstava Koně v akci na pardubickém závodišti se nese v duchu harmonie

  17:48
Pardubické závodiště už téměř čtvrt století hostí výstavu Koně v akci. V sobotu a v neděli se v domově Velké pardubické potkají koně od malých poníků až po chladnokrevné „obry“. Na návštěvníky všech věkových kategorií čeká bohatý program včetně vystoupení mezinárodní filmové a kaskadérské skupiny.

Podtitulem letošního ročníku je harmonie. | foto: Dostihový spolek

Jako každý rok, tak i letos se výstava zaměřuje nějak konkrétně. Tématem víkendové přehlídky je Harmonie. „Podtitul vyjadřuje souznění člověka a koně, které je nutné pro vykonávání všech pracovních a jezdeckých disciplín,“ řekla manažerka výstavy Kateřina Nohavová.

Hlavní program výstavy se v areálu pardubického dostihového závodiště odehrává v sobotu, kdy jsou kromě chovatelských přehlídek chladnokrevných koní a shetlandských ponyů na pořadu dne také různé soutěže a šampionáty.

V podvečer se například uskuteční Mistrovství České republiky v těžkém tahu, kdy zejména pracovní koně a jejich kočí soupeří o to, kdo utáhne nejvyšší váhu na předem dané trati. Není výjimkou, že tyto těžké váhy utáhnou i násobek své hmotnosti. Divácky atraktivní je také soutěž v orbě koňmi „O ruchadlo bratranců Veverkových“, která se letos uskuteční podevatenácté. Oráči se utkají ve dvou disciplínách.

„Téma Harmonie vyjádří především odpolední Koňská show, ve které se představí malí i velcí koně. Diváci se mohou těšit na dostihy shetlandských ponyů, na drezuru starokladrubského koně pod sedlem i v kočáře, na ukázku výcviku koní Městské policie Pardubice, na skokovou čtverylku i pohádku v podání minikoní, na tančícího fríského koně i na westernové koně,“ nastínila připravovaný program Nohavová.

Vrcholem představení bude vystoupení mezinárodní filmové a kaskadérské skupiny Haraldos Stunt Brothers. Ta předvede nejen klidnou přirozenou komunikaci člověka s koněm, ale i adrenalinové ukázky uherské pošty a džigitovky.

V doprovodném programu se pořadatelé zaměřili především na dětské návštěvníky. Vyzkoušet si budou moct například hobby horsing – skok přes překážky s koněm na tyči a užít si zábavu v dětském centru pojmenovaném „TAK SIS“ (vyrobil, vyzkoušel…).

„Tady si děti například vyrobí loutku koně, užijí si zábavu ve filmovém studiu Stop Trik, vyzkouší si své vědomosti v zábavném kvízu i si zasportují. Tahákem dětského centra je loutkové představení divadla Čmukaři a také vystoupení amerického ponyho Kevina a jeho přátel,“ řekla Nohavová.

K dispozici je také fotokoutek nejen s patřičnými koňskými rekvizitami, ale také s živým poníkem.

Neděle nabídne dožínky

Zajímavým doplněním bude sport, který s jezdeckými disciplínami souvisí i nesouvisí. Na pardubickém závodišti, kde jinak bojují o vítězství v kvalifikačních dostizích koně, se o totéž ve své disciplíně, králičím hopu, budou pokoušet králíci.

„Jedná se o kvalifikaci na Mistrovství ČR s příznačným názvem Králíci v akci, kdy tito ušáci mimo jiné při skoku do výšky překonávají miniatury parkurových překážek,“ popsala Nohavová.

Neděle nabídne Mistrovství ČR v ovladatelnosti s kládou, a to v prostorách lesíka na dostihové dráze. Soutěž vychází z nutnosti komunikace koně a kočího a jejich dovedností při práci v lese. Pokračovat bude kvalifikace králičího hopu a stěžejní program obstarají dožínky spolupořádané s Okresní agrární komorou Pardubice.

Na závodišti tak návštěvníci uvidí moderní zemědělskou techniku nebo výstavu hospodářských zvířat. Na tribuně A budou vystavovat regionální výrobci svoje produkty v soutěži Mls Pardubického kraje.

Celodenní sobotní program začíná už v 9 hodin, Koňská show pak ve 13 hodin. Nedělní dožínky a související program začnou na závodišti v 10 hodin.