iDNES.cz

O divadelní Komedii roku se ucházejí Dejvice i gangsterka pro děti

  15:28
Blbec k večeři, tak trochu jiný Shakespeare či autorské komedie budou letos na programu 24. ročníku Festivalu smíchu, který se v pardubickém divadle uskuteční od 22. ledna.

Miroslav Hanuš měl původně nazkoušet hru U Hitlerů v kuchyni, ale kvůli válce na Ukrajině se divadlo rozhodlo pro hru Pan Kaplan má třídu rád. | foto: Petr Šedivý

V pondělí se začaly prodávat vstupenky na soutěžní komedie Festivalu smíchu i na ty doprovodné, které mají své místo na Malé scéně ve dvoře.

„Komedie jsou hodně rozdílné. Pojítkem je snad jedině to, že jsou na vysoké profesionální úrovni a jsou zábavné. Ale jinak jsou nesrovnatelné. Porota bude mít problém vybrat tu nejlepší, protože každá je úplně jiná,“ řekla dramaturgyně Festivalu smíchu Jana Uherová.

Festival smíchu

Soutěžní program

22. ledna Fifty – Dejvické divadlo
23. ledna Jídelní vůz – Činoherní studio Ústí nad Labem
24. ledna Blbec k večeři – Městské divadlo Kladno
25. ledna Třináctkrát za svědka – Slovácké divadlo Uherské Hradiště
26. ledna Sen čarovné noci – Divadlo P. Bezruče Ostrava
27. ledna Pan Kaplan má třídu rád – Východočeské divadlo
28. ledna Plyšoví gangsteři – Divadlo v Dlouhé
29. ledna Galavečer smíchu – Vyhlášení Komedie roku

Pozn.: Všechna představení začínají ve Východočeském divadle v 19 hodin. Pouze sobotní začíná v 18 hodin, nedělní pak ještě o hodinu dříve.

Většina lidí, kteří se v pondělí postaví před obchodní oddělení divadla do fronty, si budou chtít zajistit vstupenky na největší favority, soubor Dejvického divadla v čele s Ivanem Trojanem. Loni excelovali s představením Každý má svou pravdu, které se stalo Komedií roku. Klára Melíšková si navíc odvezla ocenění pro nejlepší herečku.

Jana Uherová, která během celého roku objíždí divadla a vybírá komedie, které by měli diváci v pardubickém divadle vidět, nazývá nové želízko populárních Dejvic bilanční inscenací.

„Padesátník hodnotí svůj život. Autor a režisér Petr Zelenka, který pro Dejvické divadlo hru Fifty napsal, věděl, že ji píše pro Ivana Trojana. Je to vztahová moderní konverzační komedie, vtipná je téměř v každé replice. Zároveň z ní ale vystupuje nostalgie a smutek,“ přiblížila Uherová. Ivan Trojan za roli rozvedeného smolaře s dobrým srdcem získal v roce 2022 Cenu divadelní kritiky.

I druhá hra je autorskou inscenací. Režisér David Šiktanc převedl v komedii Jídelní vůz spolu s herci Činoherního studia v Ústí nad Labem na divadelní prkna své zážitky z vlakových cest na trase z Prahy do Hamburku.

Středa bude patřit Veberově klasice Blbec k večeři, kterou nastudovalo Městské divadlo v Kladně. „Je to typická klasická konverzační komedie, která je perfektně vystavěná a velmi dobře zahraná,“ popisuje Uherová dalšího uchazeče o titul Komedie roku.

Pro 24. ročník Festivalu smíchu je příhodné, že ho divadla obsadila převážně vlastními autorskými inscenacemi. Takovou je i situační komedie Třináctkrát za svědka, kterou přiveze pravidelný účastník – Slovácké divadlo z Uherského Hradiště. Čtyřicátník Adam má vzácný dar a prokletí současně, umí poznat, kteří lidé k sobě patří, a kteří ne. Jestli však dokáže přesvědčit svou vyvolenou, že patří k sobě, se diváci dozvědí ve čtvrtek.

Zajímavým představením bude i to následující. Sen čarovné noci přibližuje známé dílo Williama Shakespeara v rytmu disca. Ovšem takřka všechny verše patří anglickému klasikovi. „Je to komedie s erotickým nádechem, herecky, výtvarně i hudebně velmi zajímavá,“ řekla Uherová.

Domácí divadlo zastupuje Pan Kaplan má třídu rád. Režisér Miroslav Hanuš si napsal vlastní adaptaci humoristické knížky Lea Rostena. Poslední soutěžní komedie Plyšoví gangsteři začíná v neděli už v 17 hodin. Záměrně. Závěrečným divadelním kusem cílí na dětské diváky a do Pardubic ji přiváží herci Divadla v Dlouhé.

Pan Kaplan nesnese improvizaci, říká režisér Hanuš

„Toto divadlo ji hraje na domovské scéně s velkým úspěchem v čase, kdy jdou rodiče do divadla se svými dětmi. A obě generace si přijdou na své,“ řekla Uherová. Proč má úspěch? Gangstery jsou plyšové hračky. Jejich svět je ale jinak podobný tomu lidskému.

Kdo se stane letošním vítězem, bude jasné 29. ledna na Galavečeru smíchu. Ten odtajní nejen Komedii roku, ale také osobnost, která se bude pyšnit titulem Génia smíchu.

Lidem by neměl uniknout ani doprovodný program na Malé scéně. Herci Daniel Bambas a Anna Fixová převedli na jeviště známý román Daniela Glattauera Dobrý proti severáku, pardubické Divadlo Tří zase uvede myšlenkový experiment ilustrující paradox v kvantové fyzice. Je kočka mrtvá, živá, nebo sousedova?

29. ledna 2017

zpět na článek