Studenta, který přinesl do školy bombu, zajímali sérioví vrazi i chemikálie

  17:12
Student Šimon Z., který v pátek přinesl do školy v Pardubicích tlakový hrnec s rozbuškou, o den později vraždil ve Vysokém Mýtě a poté spáchal sebevraždu, podle odborníků zřejmě trpěl akutní nebo rozvíjející se duševní poruchou. Doma měl malou chemickou laboratoř, podle zjištění kriminalistů se také zajímal o sériové vrahy.

Místo násilného činu v ulici Českých Bratří ve Vysokém Mýtě. Tady student zabil sekerou náhodného kolemjdoucího a pak spolkl sloučeninu rtuti. Následně podlehl následkům otravy. | foto: iDNES.cz

Co introvertního studenta s nevalnými školními výsledky k hrůznému činu vedlo, zatím není jasné. Policie dosud neuvedla, zda se devatenáctiletý mladík s duševními problémy někde léčil.

„Měl své osobní psychické problémy,“ řekl pouze vedoucí odboru obecné kriminality pardubické policie Milan Šimek.

Lenka Čermáková, která působí jako soudní znalkyně v oboru psychologie, se nechce do zevrubného zkoumání mladíkovy osobnosti pouštět, z pozice své dlouholeté praxe klinické psycholožky však může poskytnout jakýsi základní popis mladíkovy osobnosti.

„Patrně jde o chlapce osobnostně narušeného, u kterého se hluboké psychické problémy rozvíjely delší dobu. Tomu odpovídá i jeho ukončení života sebevraždou,“ řekla Čermáková. Mladík poté, co ve Vysokém Mýtě zabil na ulici sekerou náhodného kolemjdoucího, spolkl sloučeninu s obsahem rtuti. Následně zemřel na otravu.

Podle Čermákové však muselo okolí již dříve zaznamenat, že se mladík chová neadekvátně.

Terorista z průmyslovky. Přinesl do školy bombu, k masakru chybělo málo

Vedení pardubické chemické průmyslovky, kde student opakoval závěrečný ročník, na jeho chování rodinu upozorňovalo. „Bohužel reakce nepřicházela. Naopak škola byla usměrňována,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Škola ani její pedagogové podle něj nepochybili, šlo o typické individuální selhání konkrétního pachatele. „Kompetence pedagogů, vychovatelů v domovech mládeže jsou velice omezené a těžko lze podobným případům zabránit. Tyto případy jsou známé ze zahraničí,“ podotkl Netolický.

Podle dosavadních zjištění policie byl mladík samotář a nebyl členem žádné organizované skupiny. „Byl to takříkajíc osamělý vlk, tím jsme si chtěli být jistí,“ řekl ředitel pardubické krajské policie Jan Ptáček.

V neděli znovu pyrotechnici prošli chemickou školu i celý internát. Žádná další výbušnina se tam nenašla.

Doma měl laboratoř

Ukázalo se ale, že na internátu mladík přechovával chemické látky a také v místě jeho bydliště odhalila domovní prohlídka spoustu chemikálií a komponentů. „Doma měl takovou minilaboratoř z běžně dostupných věcí a on si je sám svou zdatností upravoval,“ řekl Šimek.

Policisté také zajistili záznamy, které svědčí o osobnostní struktuře studenta. „Podezřelý se zajímal o sériové vrahy a podobné skutečnosti,“ řekla státní zástupkyně Lenka Faltusová. Jak uvedla, je třeba řešit situaci osobnostních problémů podezřelého, což je však nyní ztíženo jeho úmrtím. „To ale nebrání zkoumat jeho osobnost pomocí znaleckých posudků,“ řekla.

Právě znalci z oboru soudního lékařství, psychologie, psychiatrie a pyrotechnické služby budou v tomto případu stěžejní. „Teď je to běh na dlouhou trať, je třeba objasnit základní okolnosti případu,“ dodala Faltusová.

Psychologové tvrdí, že velká skupina mladých lidí zažívá v současnosti napětí a frustraci z toho, co se kolem nich děje, a neumí si s tím poradit.

„Ten původ je socio-ekonomickokulturní. Kdyby byl mladý muž léčený pedopsychologem, dostalo se mu včas odborné pomoci, třeba by se dalo této tragédii zabránit. Těchto odborníků je ale málo a objednací doby k nim jsou dlouhé,“ poukazuje na letitý problém nedostatku specialistů psycholožka Čermáková.

Případ brutální vraždy ve Vysokém Mýtě související s výbušninou ukrytou v tlakovém hrnci na pardubické chemické průmyslovce připomíná tragické události při maratonu v Bostonu v roce 2013.

Tehdy tam v cílové rovince známého maratonu 12 sekund po sobě odpálili islámští teroristé dvě bomby vyrobené z tlakových hrnců naplněných hřebíky a kuličkami z ložisek. Zemřeli tři lidé, dalších 264 bylo zraněno.

I ve sportovní tašce, kterou student Šimon Z. v pátek uložil do kontejneru u školy, byl podobný obsah. „Nástražný výbušný systém byl nalezen v kontejneru vedle hlavní budovy školy. Pyrotechnici zajistili uzavřený tlakový hrnec. K němu byl připevněný elektrický obvod s časovačem. Ve sportovní tašce byla dále krabice a v ní poházené hřebíky a šrouby,“ řekl Šimek.

Tedy podobná podomácku vyrobená bomba, jejíž exploze mohla mít v areálu dvou středních škol dalekosáhlé důsledky. Však se také mezi kriminalisty devět a půl roku starý bostonský případ skloňoval.

Policisté na území Pardubického kraje a zřejmě ani celé České republiky podobný případ nepamatují. Motivy studenta budou kriminalisté zkoumat i po jeho smrti.