„Je to složité i na kole.“ Po těžbě vyspravili vozíčkářskou trasu velkými kameny

  13:58
Po vozíčkářské trase vyznačené Klubem českých turistů v lesích u Svitav teď už jen sotva projede někdo s tělesným hendikepem. Cestu po těžbě dřeva Lesy ČR vyspravily, ale pro účely vozíčkářů zcela nevhodným makadamem, který je obtížné sjízdný i pro cyklisty. Turisté doufají, že dojde k nápravě.

Bez bariér nejsou pro vozíčkáře jenom opravená centra měst. Lidem s hendikepem cestu do volné přírody zpříjemňují i tzv. vozíčkářské trasy, se kterými v roce 2008 u příležitosti 120. výročí svého vzniku přišel Klub českých turistů (KČT).

Díky nim se vozíčkáři mají dostat nejen tam, kde končí chodník nebo silnice, ale stejně jako běžní turisté také do přírody. Náročnost vyznačených tras se podobně jako u těch sjezdových rozlišuje barvami, tedy modrou, červenou a černou.

Několik vozíčkářských okruhů před deseti lety vzniklo i v lesích nedaleko rybníku Rosnička na Svitavsku, kde se rozhodli pro středně obtížnou trasu. Podle metodiky, kterou převzalo i ministerstvo pro místní rozvoj, červené trasy musí vést minimálně po cestách s přírodním zpevněným povrchem, který se však ani při deštivém počasí nepodmočí a nerozbahní.

S povrchem cesty, který se před několika týdny objevil na nejdelším a nejnáročnějším, dvanáctikilometrovém okruhu, mají však problém i zdraví cyklisté. „Tohle že má být vozíčkářská trasa? Mám problém to projet i s horským kolem,“ utrousil projíždějící cyklista nad stavem cesty, která připomíná spíše cestu do kamenolomu.

Vozíčkáři mají první turistickou stezku na Vysočině, vede kolem Humpolce

Cesta v oblíbeném lesním rekreačním areálu Brand je ve správě státních lesů, které zde od loňského roku prováděly těžbu. Během ní byla cesta harvestory a těžební technikou poškozena natolik, že se jí lesáci rozhodli na několika místech spravit. Ovšem už bez ohledu na oficiálně vyznačenou vozíčkářskou trasu.

Na značení tras je sbírka

„Jde o běžnou odvozní komunikaci, která slouží k přepravě těžební techniky a odvozu dříví. Protože byla na mnoha místech poškozená, vysypali jsme ji kamenivem, což je pro lesnický provoz dostačující, a cesta tak slouží svému účelu. Další opravu neplánujeme,“ uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Současný stav vozíčkářské trasy vyplněné hrubě nadrceným kamenivem mrzí předsedu českých turistů i proto, že na turistické značení tras pro vozíčkáře se od roku 2008 skládají lidé z celé republiky během veřejné sbírky Novoroční čtyřlístek. Za více než patnáct let bylo takto vyznačeno více přes dvacítku tras pro vozíčkáře po celé republice.

„Je to nepříjemná věc a velká škoda. Věříme, že Lesy ČR jsou seriózní partner, a doufáme, že se na nějakém řešení domluvíme,“ řekl předseda Klubu českých turistů Jiří Homolka.

Státní lesy argumentují, že se zmiňovanou vozíčkářskou trasou nemají nic společného. Mluvčí lesů však připustila, že státní podnik je připraven s turisty jednat.

„My jsme trasu nezřídili, a pokud je někde takto značená, tak bez našeho vědomí. Provozovatel vozíčkářských tras v regionu se na nás ale samozřejmě může obrátit. Domluvíme s ním, co bude třeba,“ dodala Jouklová.