Vzpomínka na Viléma z Pernštejna zazní z kostela, který nechal postavit

  16:56
Hudební vzpomínka na Viléma z Pernštejna se kvůli covidu-19 nemohla uskutečnit v den 500. výročí od jeho úmrtí, organizátoři Pardubického hudebního jara proto nabídnou příznivcům hudby i historie Requiem za Viléma ve streamu ve čtvrtek v 19 hodin.

Rekviem za Viléma ve streamu z kostela svatého Jana Křtitele přednese soubor Cappella Mariana. | foto: Pardubický kraj

Koncert je už natočen. Jeho příprava se v koronavirové době neobešla bez problémů. Členové účinkujícího souboru Cappella Mariana s uměleckým vedoucím Vojtěchem Semerádem se sešli po různých karanténách i s náhradníkem, který musel za nemocného člena přijet až z Vídně.

„Natáčení mělo krásnou atmosféru malého pernštejnského kostela vedle Základní školy Bratranců Veverkových v Pardubicích. Jeho akustika nádherně seděla právě této dobové hudbě,“ řekl za organizátory programu 500 let renesance ve východních Čechách Roman Línek.

Lidé si mohou koncert pustit na síti YouTube.

Festival Pardubické hudební jaro už druhým rokem přichází o příjem ze vstupenek. Streamuje pouze několik vybraných koncertů a ty musejí být dotovány, u většiny dalších koncertů se jedná o náhradních termínech. 

„Budeme rádi, když nás příznivci krásné hudby budou chtít v této pro kulturu těžké době podpořit zakoupením virtuální vstupenky. K tomu jsme založili transparentní účet, kde uvítáme jakoukoliv pomoc,“ konstatoval umělecký ředitel festivalu Josef Krečmer.

Místo vzpomínkového koncertu na Viléma z Pernštejna je příznačné. Kostel svatého Jana Křtitele byl založen právě tímto význačným šlechticem pro utrakvisty (kališníky). Jeho součástí byl i špitál pro pět osob a jednoho opatrovníka. Zároveň zde měli být pochováváni veškeří zemřelí obyvatelé z města i předměstí. Kněz pod obojí při tomto kostele dostal od Viléma z Pernštejna v roce 1520 do užívání dvorec za špitálem.

Roku 1532 přenesl Vojtěch z Pernštejna farní kostel k sv. Bartoloměji, protože kostelík sv. Jana Křtitele již nemohl pojmout všechny pardubické vyznavače pod obojí. Dnešní vzhled získal díky dostavbě v letech 1563-1570, kterou provedl místní stavitel Václav Všetečka. Ten je také autorem kostnice, na jejích základech vyrostla v roce 1788 nová zvonice kostela se třemi zvony včetně jednoho pernštejnského z roku 1506.

Kostel má jednu loď, na niž navazuje čtyřboký presbytář se sakristií na severním nároží. Celý areál byl opraven v roce 1881 a znovu restaurován v letech 1938–40. Dodnes se tu dochovalo několik renesančních náhrobků z 16. a 17. století.

S Pernštejny se budou lidé setkávat intenzivně celý rok. Pardubický kraj chystá venkovní výstavu věnovanou Pernštejnům a renesanci s cestovatelskou soutěží.